Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Jak bezpiecznie i wygodnie spędzić czas na plaży?

Fot. Przemysław Getka

Lato, słońce, bezchmurne niebo i upalne temperatury aż zapraszają do wskoczenia do chłodnej wody w jeziorze. Aby czuć się jednak bezpiecznie na kąpielisku, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach o których przypominamy.

Bezpieczne plażowanie, czyli jakie? Zapytaliśmy o to Pawła Jastrzębskiego z Zakładu Ratownictwa Medycznego na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Co roku w Polsce tonie prawie pół tysiąca osób. Jesteśmy pod tym względem daleko w tyle w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej.

W przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, w naszym kraju giną w ten tragiczny sposób dwie osoby, a w pozostałych krajach zaledwie jedna. Warto więc cały czas podnosić swoje pływackie umiejętności…

Warto także pamiętać, że na plaży nie trudno o poparzenie słoneczne.

I chociaż doskonale wiemy, że najważniejszym źródłem witaminy D jest właśnie słońce bo synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego UVB może pokryć aż 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D! … to niestety zapominamy o tym, że zbyt długa ekspozycja na słońce może zakończyć się dość boleśnie – o czym przypomina lekarz Sławomir Ogórek – specjalista medycyny rodzinnej z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Latem, gdy podczas urlopu mamy nieco mniej obowiązków – znacznie więcej czasu spędzamy nad wodą. Niestety nie zawsze możemy zachwycać się czystym dnem jeziora – co obserwuje dr n. med. Wojciech Choiński – Specjalista chirurgii dziecięcej. Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chirurgii Dziecięcej. To właśnie do niego bardzo często trafiają mali pacjenci z dość typowymi dla brudnych plaż urazami.

00:00 / 00:00

To na koniec jeszcze szybki przegląd letniej szafy. Co nosić? Jakie ubrania – jakie tkaniny, żeby w czasie wakacji czuć się wygodnie I świeżo? Podpowiada stylistka Agata Bałdyga.

00:00 / 00:00

 

Autor: I. Malewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda
Jeziora Warmii i Mazur wolne od sinic. Jakość wody w kąpieliskach kontroluje Główny Inspektorat Sanitarny

Wysoka temperatura sprawia, że chętniej korzystamy z wypoczynku nad wodą. Relaks może jednak zakłócić rozkwit sinic. Tak jest między innymi nad morzem. Zakaz kąpieli obejmuje 17...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV