Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jadwiga Emilewicz: „Przedsiębiorcy powinni uczciwie uderzyć się w pierś. Czy dzielą się proporcjonalnie zyskiem z pracownikami?”

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. A. Dybcio

O sposobie na walkę z bezrobociem, pracownikach z Ukrainy, promocji polskiego kapitału i partnerstwie publiczno-prywatnym – mówiła w Porannych pytaniach minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Paradoksem województwa warmińsko-mazurskiego jest to, że przy najwyższym bezrobociu w kraju (aktualnie na poziomie 9,9%) branże skarżą się na brak rąk do pracy.

Przyjeżdżając tutaj zdziwiłam się wysokim poziomem bezrobocia. Nie chodzi o sam Olsztyn, ale np. Ełk gdzie bezrobocie sięga 24 procent, a na spotkaniu przedsiębiorcy mówią: pani minister co zrobić, żebyśmy mieli więcej rąk do pracy (…) Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszędzie w Polsce borykamy się z brakiem rąk do pracy. Ale kiedy pytam, w tych przedsiębiorstwach ile płacą pracownikom, wtedy odpowiedź nie jest równie szybka. Przedsiębiorcy powinni uczciwie uderzyć się w pierś, czy aby na pewno dzielą się zyskiem w sposób proporcjonalny z tymi, którzy pozwalają go wypracowywać. Przedsiębiorcy mają na swych kontach zgromadzone całkiem spore zapasy i mają się bardzo dobrze (…) Pytanie: czy ich pracownikom również jest dobrze i, czy wezwania o to, żebyśmy szerzej otwierali granice nie powinniśmy zacząć od wezwania o podniesienia pensji.

Minister Jadwiga Emilewicz wyraziła nadzieję, że za sprawą reform gospodarczych dojdziemy do poziomu wynagrodzeń jaki funkcjonuje w Europie zachodniej. Jej zdaniem przedsiębiorcy muszą zobaczyć na ile zyski pozwalają im inwestować w rozwój firmy i lepiej patrzeć na swoich pracowników.

Obwodnicę Olsztyna w dużej mierze budują obywatele Ukrainy. Stanowiska, na których pracuje się fizycznie w 70 procentach są obsadzone przez obywateli Ukrainy.

Obywatele Ukrainy dobrze czują się w Polsce (…) Nasze wiosenne raporty pokazują, że coraz więcej obywateli Ukrainy nie jest tylko pracownikami, ale zaczyna zakładać swoje firmy i życie rodzinne wiąże z Polską. To dobrze, bo wiele razy mówiliśmy o tym, że Polska jest otwarta.

W Porannych Pytaniach minister przedsiębiorczości i technologii mówiła także o promocji polskiego kapitału.

Polski kapitał chcemy promować między innymi za sprawą znowelizowanego prawa zamówień publicznych. Pracuje nad tym Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jedną ze zmian będzie wprowadzenie w pewnej puli przetargów obligatoryjnego zamawiania u małych i średnich firm, a te w zasadniczej większości są polskie (…)

Partnerstwo publiczno-prywatne to, zdaniem minister Jadwiga Emilewicz, dobry model.

Nie mamy innego wyjścia. Prywatny partner w realizacji przedsięwzięcia na realizację usług publicznych gwarantuje rynkowość, jakość i szybkość realizacji. Poza tym nie mamy innego wyjścia dlatego, że wiele tego typu usług jest bardzo mocno kapitałochłonnych. Tego kapitału samorządy nie maja i muszą się posiłkować.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Jadwigą Emilewicz

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, Jadwiga Emilewicz
Michał Wypij rozpoczyna kampanię wyborczą. „Chcemy, aby nasze małe ojczyzny się rozwijały”

Michał Wypij, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna, zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Będzie prowadził ją pod hasłem "Praca Rodzina Rozwój". Zapowiada m.in. budowę nowych ulic i...

Zamknij
RadioOlsztynTV