Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

J. Cichoń: świat nie jest już taki sam

Janusz Cichoń. Fot. P. Getka

Po decyzji aneksji kolejnych terytoriów Ukrainy, prezydent Putin wygłosił w piątek pełną gróźb przemowę w rosyjskiej telewizji. – Po tym oświadczeniu świat nie jest już taki sam – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Koalicji Obywatelskiej Janusz Cichoń.

Władimir Putin, rosyjski prezydent, wydał w czwartek dekrety uznające okupowane obwody chersoński oraz zaporoski za „suwerenne i niepodległe państwa”. Decyzję ma zatwierdzać rosyjski parlament, a następnie wraz z tzw. Doniecką Republiką Ludową oraz tzw. Ługańską Republiką Ludową tereny zostaną wcielone do Rosji. W piątek popołudniu oficjalnie ogłoszono aneksję, a Władimir Putin wygłosił w telewizji rosyjskiej pełną gróźb przemowę.

Jednocześnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował wczoraj, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do NATO według przyśpieszonej procedury.

Do tych spraw odniósł się w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł KO Janusz Cichoń.

Rodzi to spore konsekwencje. My pomagamy, NATO pomaga Ukrainie od miesięcy. Ta sytuacja powoduje pewną weryfikację, jeśli chodzi o pomoc. To większe zaangażowanie wymaga jednomyślności wszystkich członków NATO.

– mówił w Porannych Pytaniach Janusz Cichoń.

Poseł KO podkreślił przy tym, że decyzja o ewentualnym przyjęciu Ukrainy do NATO musi być dokładnie przemyślana. W Sojuszu Północnoatlantyckim działa bowiem zasada, że atak na jedno państwo członkowskie to atak na wszystkich. Jak mówił Cichoń „oznaczałoby to przejście z fazy pośredniego do bezpośredniego udziału w wojnie”.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PO, Ukraina, Janusz Cichoń, nato, Putin
Zbierają rowery dla dzieci z Ukrainy. Każdy może się włączyć

Giżycko włączyło się do zbiórki rowerów organizowanej w Olsztynie. Jednoślady mają trafić do dzieci z Ukrainy. Charytatywną zbiórkę rowerów prowadzi Piotr Paliński, mechanik samochodowy z Olsztyna....

Zamknij
RadioOlsztynTV