Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Iwona Arent: mamy doskonałą okazję do pełnej dekomunizacji przestrzeni publicznej

fot. Przemysław Getka

Droga do likwidacji w Olsztynie pomnika Xawerego Dunikowskiego proponowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest lepsza – przekonywała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Iwona Arent. Posłanka PiS uważa, że teraz jest doskonała okazja do pełnej dekomunizacji przestrzeni publicznej w regionie. 

Posłanka Iwona Arent uważa, że droga wybrana przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, a więc oczekiwanie na usunięcie pomnika z listy zabytków przedłuży cały proces.

Ten  pomnik można by było natychmiast usunąć. A czas jest taki, że takie relikty przeszłości, które hołdują Rosji i imperializmowi rosyjskiemu powinny jak najszybciej zniknąć z przestrzeni publicznej. Teraz nie ma czasu na formalności, na to, by wybierać dłuższą drogę.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zarekomendował władzom Olsztyna wystąpienie do warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o zgodę na demontaż i przeniesienie monumentu. Pomnik chce przyjąć Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej stworzone przez Fundację „Miniona Epoka”. Ministerstwo zadeklarowało pokrycie kosztów tej operacji.

Wiceprzewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uważa też, że teraz jest doskonała okazja do pełnej dekomunizacji przestrzeni publicznej w regionie.

Wszystkie symbole dotyczące Związku Radzieckiego – nazwy ulic, budynków, budowli z sierpami i młotami – to wszystko powinno zniknąć.

Iwona Arent jest przekonana, że Rosję, która nie wyrzekła się swojej sowieckiej zbrodniczej przeszłości, nie przestrzega żadnych humanitarnych praw, należy piętnować.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska

Komu potrzebne są olsztyńskie „szubienice”? O tym w najbliższej Śliskiej Sprawie

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Olga Semeniuk: będą pakiety osłonowe dla klasy najuboższej i średniej

- Odizolowanie się od rosyjskich surowców jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. W piątek...

Zamknij
RadioOlsztynTV