Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inwestor zabiega o kolejne pozwolenia na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Fot. sztutowo.pl

Po uzyskaniu kilka dni temu decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni rozpoczyna starania o uzyskanie kolejnych pozwoleń. Następnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, o które będzie wnioskować do Wód Polskich.

– Urząd Morski zakłada, że uda się je uzyskać jeszcze w tym roku – powiedziała jego rzecznik Magdalena Kierzkowska. Dodała, że po jego uzyskaniu złożony zostanie wniosek o pozwolenia na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego, a uzyskanie tego dokumentu miałoby nastąpić na początku przyszłego roku.

Obecnie projektanci uzupełniają projekt budowlany i wykonawczy o zalecenia z decyzji środowiskowej. Równocześnie prowadzone są prace nad przetargiem, który zostanie ogłoszony dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

– Projekt planujemy ogłosić w 3 przetargach: pierwszy, najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu, na wykonanie samego przekopu przez Mierzeję wraz z wyspą na Zalewie Wiślanym; drugi, w pierwszej połowie 2019 roku, na prace na rzece Elbląg i trzeci, na pogłębianie Zalewu Wiślanego – dodaje Magdalena Kierzkowska.

W zależności od stanu zaawansowania budowy wyspy Urząd Morski w Gdyni przewiduje, że nastąpi to za półtora do dwóch lat.

Jutro natomiast (12.12.) zostanie ogłoszone zamówienie publiczne na rozpoznanie saperskie obszaru lądowego wraz z raportem. Jeszcze w tym sezonie pozalęgowym, tj. do końca lutego 2019 roku, inwestor przewiduje rozpoczęcie wycinki drzew pod plac budowy.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 roku.

 

Autor: PAP/K. Kantor
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Mierzeja Wiślana
Agata Moździerz: Na Zalewie Wiślanym będzie musiała powstać sztuczna wyspa z miejscami lęgowymi dla ptaków

Miejscowość Nowy Świat to najlepsze miejsce na przekop Mierzei Wiślanej z kilku względów - mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn regionalna dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV