Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Instytut Północny zamiast Ośrodka Badań Naukowych. Jakie zadania będzie realizować placówka?

Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Od piątku Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie przekształca się w Instytut Północny im. Wojciech Kętrzyńskiego. Placówkę z zapaści uratowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czym się będzie zajmował Instytut Północny?

Dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się uratować zasłużoną dla badania polskiego dziedzictwa kulturowego placówkę z Olsztyna. Instytut badawczy o ponad 50-letniej tradycji stanie się odpowiedzialny za realizację polityki pamięci na obszarze Warmii i Mazur

– mówi rzeczniczka MKiDN, Anna Bocian.

00:00 / 00:00

To oznacza, że instytucja będzie odpowiedzialna za tworzenie podstaw naukowych dla rozwoju wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym Warmii i Mazur, ze szczególnym uwzględnieniem historii i dziedzictwa kulturowego ludności polskiej zamieszkującej te regiony po 1772 roku. Placówka będzie również prowadziła badania nad historią i dziedzictwem kulturowym dawnych ziem północnych Pierwszej Rzeczypospolitej, a w szczególności Prus Książęcych, Inflant oraz Kurlandii.

Instytut Północny ma dokładnie te same kompetencje, jednakże nieco szersze w zakresie upubliczniania. Np. zorganizowanie wystaw, czy rożnego rodzaju prezentacji, które w instytucji naukowej nie miały miejsca.

– o nowych kompetencjach instytucji mówił jej dyrektor Jerzy Kiełbik.

00:00 / 00:00

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego uczestniczy m.in. z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu w program „Sieć Ziem Zachodnich i Północnych”. Dotyczy on polskiego dziedzictwa kulturowego na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie zostanie państwową instytucją kultury. To pierwsza taka placówka w regionie

Na Warmii i Mazurach będzie działa pierwsza państwowa instytucja kultury. Senat zdecydował, że taki status ma mieć Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Instytucja...

Zamknij
RadioOlsztynTV