Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Instytucje kulturalne zachęcają seniorów do aktywnego spędzenia czasu

W całym kraju trwa „Weekend Seniora z Kulturą”. Jest to projekt zainicjowany przez ministerstwo kultury, który ma zachęcić seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Wstęp na wystawy, projekcje filmów, koncerty, warsztaty, zajęcia komputerowe i językowe jest bezpłatny lub kosztuje symboliczną złotówkę, co dla seniorów ma duże znacznie:

00:00 / 00:00

W tegorocznej edycji „Weekendu Seniora z Kulturą” uczestniczy ponad 400 instytucji z całego kraju, w tym placówki z województwa warmińsko-mazurskiego.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zachęca do odwiedzenia kilku swoich wystaw, o których mówi Sebastian Mierzyński:

00:00 / 00:00

W Multicentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Limanowskiego w sobotę odbyły zajęcia komputerowe i zajęcia z języka angielskiego, które prowadzili Mateusz Cwaliński i Jerzy Strzyż:

Weekend seniora z kulturą inauguruje w Multicentrum tydzień seniora. Zajęcia komputerowe i językowe będą odbywały się w kolejnych dniach. Pierwsze zajęcia już w poniedziałek o godzinie 14.

Miejska Biblioteka Publiczna Planeta 11 także proponuje ciekawy program dla seniorów. W sobotę zaproponowała prelekcję „Muzyka łączy pokolenia. Czy muzyką można walczyć o wolność?”, o której mówił kierownik placówki Jacek Smółka:

00:00 / 00:00

Zaraz po prelekcji rozpoczęła się projekcja filmu o Leopoldzie Tyrmandzie „Pan T.”:

00:00 / 00:00

Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie zorganizowało turniej gry w bule.

00:00 / 00:00

Turniej gry w bule odbył się w Parku Centralnym.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu na ten weekend przygotowało trzy spotkania i trzy formy spędzenia wolnego czasu – powiedział rzecznik placówki Kamil Czyżak:

00:00 / 00:00

W niedzielę Światowid zaprasza na warsztaty plastyczne pod tytułem „Jesienią, jesienią… Sady się rumienią” i do kina na film „Teściowe”. Będzie to pokaz z audiodeskrypcją, także dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Centrum Spotkań Europejskich po modernizacji i przebudowie jest w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych i seniorów mających problemy z poruszaniem się.

Centrum Kulturalno-Biblioteczne Barczewie zaproponowało zwiedzanie muzeum, czyli salonu muzycznego Feliksa Nowowiejskiego. A na niedzielę Magdalena Łowkiej zaprasza seniorów do Skarbca Kultury Europejskiej.

00:00 / 00:00

W akcji uczestniczy także Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w mazurskiej Leśniczówce Pranie. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce z dwóch powodów – zachęca Jagienka Kass, adiunkt muzeum:

00:00 / 00:00

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w mazurskiej leśniczówce Pranie będzie czynne w niedzielę do 17. Nową ekspozycję poświęconą poecie będzie można oglądać od wiosny przyszłego roku.

W tym roku w akcję włączyło się 11 instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego: Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Olsztyński Teatr Lalek oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Warmińsko-Mazurska Filharmonia.

W poprzedniej edycji w roku 2019 z oferty instytucji kultury skorzystało w całej Polsce ponad 22 tysiące seniorów.

 

Autor: A. Kulik / M. Kwiatkowska / M. Stankiewicz / P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura
Na Mazurach rozpoczynają się XX Międzynarodowe Koncerty Muzyki Cerkiewnej

Na Mazurach rozpoczynają się XX Międzynarodowe Koncerty Muzyki Cerkiewnej. Imprezy odbędą się dziś i jutro (sobota/niedziela) w kilku miejscowościach na wschodzie regionu. W cerkwi greckokatolickiej w...

Zamknij
RadioOlsztynTV