Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inscenizacje bitew napoleońskich, pokazy i piknik historyczny. To wszystko w Barkwedzie i Jonkowie

Fot. Kinga Grabowska

Huk armat i moździerzy, walka wręcz wojsk francuskich z rosyjsko-pruskimi, a potem piknik napoleoński – w Barkwedzie pod Olsztynem pojawi się około stu rekonstruktorów z Polski, Litwy, Łotwy i Holandii. Inscenizację napoleońską przygotowano też w Jonkowie.

12. Piknik Historyczny i dwie inscenizacje bitew z 1807 roku odbędą się pod hasłem „Dał nam przykład Bonaparte…” – droga do niepodległości. Pierwsza z inscenizacji, oparta na kanwie bitwy o przeprawę na rzece Łynie rozpoczęła się o godzinie 11.00 w Barkwedzie przy dawnym cmentarzu ewangelickim, a druga na tzw. „ruskim szańcu” w Jonkowie (godz. 15.00).

To żywa lekcja historii z okresu wojen napoleońskich, która ma nie tylko przypomnieć dzieje sprzed ponad dwustu lat – to też wspaniała okazja do zabawy, przekonują uczestnicy, Tomasz Budner i Marek Świtała z grup rekonstrukcyjnych:

00:00 / 00:00

W czasie pikniku w Barkwedzie rekonstruktorzy zaprezentowali musztrę, umundurowanie i uzbrojenie. Była też gra terenowa oraz koncert piosenek i pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z sąsiedniego Bukwałdu. Wydarzenie wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma też promować Szlak Napoleoński biegnący przez gminy: Dywity, Jonkowo i Świątki.

 

Autor: K. Kantor/A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, Napoleon, inscenizacja, Jonkowo, rekonstruktorzy, piknik napoleoński
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą w 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

 Po raz 11. będzie można obejrzeć rekonstrukcję jednej z pierwszych bitew stoczonych przez polskie wojsko w kampanii wrześniowej . Organizatorzy przygotowali także piknik militarny. Każdy z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV