Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w tym roku 15 lipca

Fot. Krzysztof Pakulnicki

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło, że tegoroczna inscenizacja bitwy z 1410 roku odbędzie się – pierwszy raz od lat – zgodnie z historyczna datą wydarzenia czyli 15 lipca.

W inscenizacji od lat uczestniczą rekonstruktorzy z całej Europy. Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem odbywa się w sobotę najbliższą historycznej dacie wydarzenia. Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach wydarzenia.

W tym roku tak się składa, że 15 lipca przypada w sobotę. To będzie pierwszy raz od wielu lat, gdy rekonstrukcja odbędzie się w dokładną rocznicę bitwy.

Od kilkunastu lat inscenizacja największej bitwy średniowiecznej Europy ściąga na pola Grunwaldu setki osób z całej Europy, aniekiedy i ze świata m.in. z USA i Kanady. Ci, którzy chcą żyć tak jak w XV wieku – najczęściej są to członkowie bractw rycerskich – przez kilka dni mieszkają w obozach historycznych, zaś mniej radykalni – w obozach położonych na obrzeżach Pól Grunwaldu.

Inscenizację od lat oglądają tłumy widzów, którzy na wydarzenie – okrzyknięte najbardziej znanym i atrakcyjnym letnim wydarzeniem na Warmii i Mazurach – przyjeżdżają z kraju i zagranicy. Inscenizacja odbywa się według scenariusza opartego na zapiskach kronikarskich Jana Długosza. Na kilka lipcowych dni pod Grunwaldem stają też kramy rękodzielników, którzy oferują wykuwaną ręcznie broń, łuki, ubrania szyte na modłę tych średniowiecznych, czy gliniane naczynia.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, Grunwald, rycerstwo, inscenizacja, rycerze
Osada Truso i bitwa pod Grunwaldem w wirtualnym świecie

Zabytki archeologiczne odkryte w wikińskim emporium Truso i na Polach Grunwaldzkich będą dostępne online. Większość z około 150 eksponatów ze zbiorów elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego i Muzeum...

Zamknij
RadioOlsztynTV