Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inflacja nieco wyższa niż początkowo szacowano. GUS podał dane

Inflacja na koniec 2023 roku wyniosła 6,2 procent – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To nieco więcej w porównaniu z szybkim szacunkiem GUS, według którego w grudniu wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 6,1 procent.

W listopadzie inflacja, licząc rok do roku, wyniosła 6,6 procent.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2023 roku wyniósł 11,4 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. W 2022 roku wskaźnik ten wyniósł 14,8 proc.

Według GUS w porównaniu z grudniem 2022 roku notowano wyższe ceny użytkowania mieszkania i nośników energii – o 8,4 procent, żywności – o 5,5 procent, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych – o 9,5 procent oraz restauracji i hoteli – o 9,9 procent. Obniżyły się ceny transportu – o 2,8 procent.

Zdaniem analityków pod koniec pierwszego kwartału, albo na przełomie pierwszego i drugiego inflacja może zejść do poziomu około 3 procent, a więc być zbliżona do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 procent plus/minus jeden punkt procentowy. Z czasem jednak, w związku ze spodziewanym ożywieniem gospodarczym, może zacząć znowu wzrastać. Na koniec tego roku może wynieść 5-6 procent.
Do celu inflacyjnego NBP ma wrócić pod koniec 2025 roku.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w ceny, ekonomia, GUS, dane, główny urząd statystyczny
Inflacja, biznes, influencer. Akademia Młodego Ekonomisty uczy i pomaga zrozumieć

Ekonomia nie musi być ani trudna, ani nudna. Jakie są modele biznesu i co kieruje klientami podczas robienia zakupów - to tylko niektóre tematy jakie można...

Zamknij
RadioOlsztynTV