Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hospicjum w Olsztynie pilnie potrzebuje nowego lokalu

Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne Palium pilnie potrzebuje nowego lokalu. Trwają poszukiwania funduszy. Wcześniej udało się kupić od miasta działkę.

Hospicjum domowe dla osób dorosłych w Olsztynie każdego dnia zapewnia opiekę stacjonarną 20 pacjentom i ich rodzinom. Otrzymują fachową pomoc w bólu i cierpieniu fizycznym i psychicznym. Potrzebne jest nowe miejsc. Dziś centrum opieki paliatywnej mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach na zapleczu Szpitala Miejskiego przy al. Wojska Polskiego. W 2018 roku udało się kupić od miasta z 99 proc. bonifikatą 21-arową działkę przy ul. Metalowej pod budowę nowej siedziby.

Jest już pozwolenie na budowę, a wizja nowego budynku została przeniesiona na papier w formie projektu. Powstał także społeczny komitet budowy hospicjum. Większym problemem jest jednak pozyskanie funduszy na inwestycję.

W minionym roku w placówce przebywały 264 osoby, ale oczekujących jest znacznie więcej. Nowy obiekt ma być dostosowany do zapewnienia opieki 40 chorym – to o sto procent więcej niż obecnie. Hospicjum uruchomiło internetową zbiórkę na budowę nowego obiektu, zachęca też do przekazania 1,5 procent podatku.

Trwają także przygotowania do kolejnej edycji biegu charytatywnego – 5 km Nadziei, który odbędzie się w czerwcu w Lesie Miejskim. W tym roku wystartuje pod hasłem „Biegiem wybudujmy hospicjum”.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska/BSC

 

Więcej w pieniądze, opieka, hospicjum
Poseł Jacek Protas o wsparciu powiatów przygranicznych. Posłuchaj Porannych Pytań

- Zaczynamy przygotowywanie specjalnego programu dla powiatów przygranicznych - mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jacek Protas, poseł PO i wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Tematem...

Zamknij
RadioOlsztynTV