Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hospicjum – w centrum życia

„Wiele osób skupia się tylko na swojej chęci pomagania, a rozmawiając z chorym na raka, trzeba myśleć o jego potrzebach” – mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, autorka wielu publikacji nt. opieki paliatywnej.

W Hospicjum Domowym Caritas w Olsztynie ta prawda jest realizowana każdego dnia od 18 lat, zarówno w stosunku do dorosłych pacjentów, jak i tych najmłodszych, dla których powstaje w Olsztynie nowe hospicjum stacjonarne.

O konieczności budowy takiego hospicjum, o potrzebach ludzi terminalnie chorych oraz o ludziach, którzy pomagają im i ich bliskim w cierpieniu i odchodzeniu w reportażu Alicji Kulik pt. „Hospicjum – w centrum życia”.

Posłuchaj reportażu

W audycji udział wzięli s. Luisa – Kierownik Hospicjum Domowe Caritas archidiecezji warmińskiej, Joanna Szwedo – pielęgniarka, dr Teresa Niczyperowicz i ks Paweł Zięba dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej.

Koszt remontu, modernizacji i wyposażenia hospicjum stacjonarnego przy ul. Kromera w Olsztynie oszacowany jest na 10 milionów złotych. 3 miliony 400 tysięcy złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostała kwota to wkład własny, darowizny, pieniądze otrzymane z odpisu 1 procenta podatku.

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV