Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hodowcy dotknięci ptasią grypą dostaną rekompensaty

Od dziś do końca miesiąca można ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem w okolicy ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby.

Wnioski o wsparcie przyjmują oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Takim hodowcom rekompensaty wypłacono wcześniej. Teraz pomoc kierowana jest do rolników mających trudności ze zbytem drobiu. Chodzi o gospodarstwa znajdujące się w 10-kilometrowej strefie od ogniska choroby.

Środki na pomoc dla rolników będą pochodziły z budżetu krajowego. – Wstępnie na ten cel przeznaczono 30 milionów złotych, ale niewykluczone, że funduszy będzie więcej – dodaje wiceminister Jacek Bogucki.W zależności od rodzaju drobiu te rekompensaty będą wynosić od 4 o 25 złotych za sztukę. W przypadku kur stawka wynosi 5 złotych.

Ogniska ptasiej grypy wykrywane są w Polsce regularnie. Wirus H5N8 stwierdzono w ponad połowie województw. U drobiu hodowlanego to 36 przypadków, a u ptactwa dzikiego 31. W sobotę ptasią grypę wykryto na fermie indyków w Tomarynach pod Gietrzwałdem. To pierwsze ognisko choroby na Warmii i Mazurach w ostatnich miesiącach.

 

(iar/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budżet, choroba, Tomaryny, zaraza, rekompensaty
Budżet „last minute” w Korszach

Jedyne miasto na Warmii i Mazurach, które pozostawało bez budżetu, uchwaliło dokument - dosłownie w ostatniej chwili. Jutro (1 lutego) radni straciliby taką możliwość i w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV