Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzegorz Puda: Nie widzimy zagrożenia, by środki unijne mogły zostać niewykorzystane

Fot. gov.pl

Nie widzimy zagrożenia niewykorzystania unijnych pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

W tym roku kończy się unijna perspektywa finansowa 2014 – 2020. Jak informuje ministerstwo, zdecydowania większość dostępnych środków jest już zakontraktowana. Wiceminister Grzegorz Puda podkreśla, że dobrze realizowane są nie tylko centralne, ale i regionalne programy operacyjne.

Regiony trochę gorzej potrafią wykorzystywać środki europejskie, niż inwestycje państwowe. Natomiast wynika to również z tego, że inwestycje regionalne są mniejsze, a jest ich więcej, w związku z tym jest kilka przetargów, a nie tylko jeden duży. Nie widzimy zagrożenia, że coś mogłoby nie zostać wykorzystane.

Z danych ministerstwa funduszy i polityki regionalnej wynika, że fundusze przyznane Polsce na lata 2014 – 2020 są wykorzystane w 86 procentach. To oznacza, że pozyskano łącznie prawie 288 miliardów złotych.

Grzegorz Puda zapowiedział również, że rozdzielanie unijnych środków z nowej perspektywy finansowej może ruszyć już w przyszłym roku. Po tym, jak szefowie państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wielkości unijnego budżetu na lata 2021 – 2027, nadszedł czas na ostateczne ustalenia, w których weźmie też udział Parlament Europejski, oraz na przygotowanie konkretnych programów operacyjnych. Wiceminister Grzegorz Puda na naszej antenie zapowiadał, że Polska chce przygotować się tak, by już w przyszłym roku można było zacząć pozyskiwać pieniądze na unijne inwestycje w polskich regionach.

Liczymy na to i chcemy zrobić, aby można było już korzystać ze środków w ramach regionalnych programów operacyjnych jeszcze w 2021 roku, czyli w pierwszym roku, kiedy ta perspektywa będzie funkcjonować. Dotychczas wyglądało to dużo gorzej, z tych środków można było korzystać dużo później niż w zeszłym roku.

Przypomnijmy, że według ustaleń unijnego szczytu, Polska ma w latach 2021 – 2027 otrzymać łącznie 750 miliardów złotych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Grzegorzem Pudą

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, RPO, Unia Europejska, środki unijne, Grzegorz Puda
Jak najlepiej wykorzystać unijne pieniądze w regionie? Rozmawiają Marcin Kazimierczak i Stanisław Gorczyca

O sposobie wykorzystania środków unijnych przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dyskutowali radni sejmiku dr Marcin Kazimierczuk (PiS) oraz dr Stanisław Gorczyca (KO)....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV