Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grypa u sąsiadów

Nieleczona lub źle leczona grypa może wiązać się z poważnymi komplikacjami. Dlatego chorzy powinni słuchać zaleceń lekarzy i na kilka dni zostać w domu.

W obwodzie kaliningradzkim szaleje grypa.

Z powodu powikłań po tej chorobie zmarła trzyletnia dziewczynka z Gwardijeska niedaleko Kaliningradu. Kaliningradzkie portale poinformowały, że z powodu szalejącej w obwodzie grypy nie odbywają się lekcje w 9 szkołach. Zamknięto też 12 grup przedszkolnych. Część mieszkańców obwodu chodzi po ulicach w maseczkach, w niektórych aptekach trudno o leki zwalczające przeziębienie. W graniczącym z obwodem kaliningradzkim województwie warmińsko-mazurskim nie odnotowuje się niepokojącego wzrostu zachorowań na grypę i choroby grypopodobne – zapewniła zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego . „Nie można z całą pewnością powiedzieć, czy uda nam się ochronić przed przedostaniem się choroby z Rosji, na pewno warto zachowywać zasady higieny i unikać skupisk ludzi. Na szczęście na razie nie obserwujemy żadnych sygnałów o wzroście zachorowań” – powiedziała Bożena Najda. Polscy celnicy i funkcjonariusze straży granicznej pracujący na polsko-rosyjskiej granicy zostali wyposażeni w rękawiczki, maseczki i fartuchy. Jednak jak na razie ich nie używają. Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że kilka dni temu Rosjanie odprawiali podróżnych w maseczkach i rękawiczkach, ale, jak powiedziała, po polskiej stronie nie ma takiej potrzeby, bo nie ma niepokojących sygnałów ze strony polskich służb sanitarnych. Z kolei rzecznik celników z Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy mówi, że Rosjanie przyjeżdżający do nas na zakupy „od zawsze” zaopatrywali się w polskich aptekach i teraz także kupują leki na własne potrzeby, co jest legalne.

(pap/kk/ls)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa
W Kętrzynie brakuje szczepionek przeciw grypie

Jak poinformowali nas słuchacze Radia Olsztyn, w Kętrzynie trudno dostać szczepionkę przeciw grypie. Osoby odpowiedzialne za szczepienia, z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kętrzynie, informują, że w...

Zamknij
RadioOlsztynTV