Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Granty i stypendia dla twórców. Są pieniądze na kulturę

Fot. M. Lewiński

Będzie nabór wniosków na granty i stypendia dla twórców kultury. To nowy program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.

Informację o zaplanowanym naborze przekazał w Olsztynie na konferencji prasowej poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Wróbel. Program jest podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczy grantów, a druga stypendiów.

Granty w formie dotacji są przeznaczone dla instytucji kultury, organizacji pozarządowych, a także, tu uwaga, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zajmują się kulturą. To pieniądze na organizację organizację performansów, festiwali, koncertów i konkursów, ale także działalności edukacyjnej w zakresie kultury

– przekazał Wróbel.

Na granty MKiDN przeznacza łącznie 112 mln zł. Wnioskodawca może ubiegać się minimalnie o 20 tys. zł, a maksymalnie o 100 tys. zł. Wsparcie wynosić będzie do 80% poniesionych kosztów.

Po te środki planuje sięgnąć Szczytno, które chciałoby zorganizować wydarzenia artystyczne związane z Krzysztofem Klenczonem.

Chcemy aplikować, aby zorganizować koncert. Mógłby być połączeniem dziedzictwa kulturowego, artystycznego i historycznego z wykorzystaniem współczesnych technologii. Chcemy też przeznaczyć te środki na wystawy w naszym Miejskim Domu Kultury i bibliotece

– mówił na konferencji prasowej burmistrz Szczytna Stefan Ochman, również z Koalicji Obywatelskiej.

Poseł Maciej Wróbel przekazał też informacje dotyczące nowego programu stypendialnego.

Artyści, którzy realizują różnego rodzaju działalność kulturalną mogą ubiegać się o te stypendia. Za każdy miesiąc otrzymają kwotę 5 tys. zł brutto

– dodał Wróbel.

Stypendium można otrzymywać przez maksymalnie pół roku. – Cieszę się, bo ten program stypendialny pozwoli powrócić wielu artystom do działania po okresie covidowym – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Piotr Pancer, olsztyński radny KO, przewodniczący komisji kultury.

Na stypendia MKiDN przeznaczy łącznie ponad 15 mln zł. Wnioski na granty i stypendia można składać od 30 czerwca do 15 lipca. Resort kultury zapowiada, że drugi taki konkurs zostanie ogłoszony pod koniec roku. Przewiduje się wówczas podwojenie środków na ten cel.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. M. Lewiński

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w stypendia, dofinansowanie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
„Kasa dla Asa”. Najlepsi uczniowie nagrodzeni

"Kasa dla Asa" kolejny raz trafiła do najlepszych uczniów szkół branżowych i techników. To stypendia, które przyznaje Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. To już III edycja programu....

Zamknij
RadioOlsztynTV