Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Godless

Fot. Materiały prasowe Netflix

Na serial „Godless”trafiłem właściwie przypadkowo, w któreś sobotnie popołudnie błądząc po kanałach z filami. Patrzę Dziki Zachód, fajne aktorki, strzelanina, zemsta i do tego Jeff Daniels – czemu nie, w dodatku tylko siedem odcinków.

Dam radę i dałem, a w zasadzie daliśmy, bo oglądaliśmy razem z żoną, która nie jest miłośniczką opowieści z Dzikiego Zachodu, woli raczej salony i filozoficzne rozważania o kondycji ludzkości. Ale o tym innym razem. Dzisiaj klasyczny western w klasycznym wydaniu.

Mamy dziką bandę, której przewodzi Jeff Daniels – znakomita rola, mamy głęboką prowincję, zapomnianą przez wszystkich oraz co oczywiste, przez prawo. Mamy miasteczko bez mężczyzn, wszyscy zginęli w kopalnianej eksplozji, no prawie wszyscy, bo zostali starcy i tchórzliwy szeryf – nieprawda. Mamy samotną ranczerkę, gdzieś Indian w okolicy i osiedle weteranów wojennych – Afroamerykanów. Kto jeszcze powinien się pojawić? Bohater poszukiwany przez prawo i bandytów. Jest oczywiście, czyli klasyka czyż nie?

Serial jest wyjątkowo sprawnie zrealizowany jak na strumieniowe wymagania, piękne okolice, pięknie pokazane, realia takie jak trzeba. Salon jest, strzelaniny jak trzeba, trup ściele się gęsto, dziewczyny ładne, żona stwierdziła, że aktorzy przystojni, dobre tempo, ale nie szaleńcze. Rewelacyjna muzyka, niezwykle nastrojowa, skomponowana i wykonana przez T.Bone Burnetta, kompozytora, producenta i gitarzystę współpracującego przez lata z Bobem Dylanem. To wiele znaczy.

„Godless” absolutnie mnie zauroczył, bo jest to wyjątkowo normalny serial, zrealizowany tak jak kiedyś, bez dzisiejszych udziwnień z kosmitami pojawiającymi się na Dzikim Zachodzie, wszystko ma tu swoje przemyślane miejsce i żaden wątek nie został pominięty lub potraktowany zdawkowo.

Przyznam się Państwu, że dawno nie widziałem serialu, który sprawiłby mi taką satysfakcję. Opowieści z Dzikiego Zachodu muszą mieć sens i to ten najprostszy. Prawo i uczciwi bohaterowie mają rację i prawie zawsze wygrywają, chociaż bywa też inaczej. Dzika Banda też czasem odnosi sukcesy ale do czasu… tego czasu, gdy na scenie pojawi się Samotny jeździec, który nad wszystkim zapanuje i dobrze, że czasem tak bywa.

Jeszcze jedna sprawa, Dariusz Wolski nominowany do Oscara za zdjęcia i pracę przy „Nowinach ze Świata „, bardzo słusznie i mam nadzieję, że tak się stanie i Oscar przybędzie, bo pięknie pan Dariusz pokazał Amerykę. Powodzenia.
Zdrowia Wszystkim.

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

  • Babylon BerlinBabylon Berlin Babylon Berlin to niemiecki serial kryminalny, rozgrywający się w Niemczech, w […]
  • Wersal. Prawo krwiWersal. Prawo krwi "Wersal.Prawo krwi" to wielka, międzynarodowa produkcja telewizyjna, wyprodukowana […]
  • Serialowy światSerialowy świat Dałem się wciągnąć w serialowy świat, zorganizowany przez przez jedną z kilku […]
  • Cardinal i WistingCardinal i Wisting Proszę Państwa, bardzo lubię kryminalne seriale filmowe, o czym już wielokrotnie […]
Przeczytaj poprzedni wpis:
87-latka w piżamie błąkała się po mieście

Policjanci z Iławy pomogli 87-letniej kobiecie, która chodziła w piżamie po ulicach i nie potrafiła samodzielnie wrócić do domu. Funkcjonariusze ustalili jej miejsce zamieszkania i przekazali...

Zamknij
RadioOlsztynTV