Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Galinda. Muy linda

Kama Fundichely

Historia miłosna Galindy – bohaterki mazurskiej legendy nie kończy się szczęśliwie. Można ją poznać oglądając animację zrealizowaną przez malarkę i multimedialna artystkę Kamę Fundichely – Rychtę.

Autorka filmu wychowała się na Mazurach, niedaleko Giżycka. Ma polsko – kubańskie korzenie. Nie dziwi więc, że w filmie słyszymy pieśń o Galindzie śpiewaną po polsku i hiszpańsku.

Film powstał ze środków stypendium artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Autorka otrzymała je w 2020 roku.

Kama Fundichely jest malarką, autorką cyfrowych scenografii. Współpracowała m.in z Sinfonią Varsovią w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej gdzie wykonała oprawę wizualną i animacje do koncertu „Sen nocy letniej” Felixa Mendelssohna, podczas festiwalu „Szalone dni muzyki”. Pracowała przy produkcji spektaklu muzyczno-wizualnego „Światła Chanuki” dla Muzeum Żydów Polskich Polin.

Jest autorka animacji i cyfrowej scenografi do przedstawienia „Nieporadne ciało opowieść duszy” na podstawie książki Hermana Hessego „Narcyz i Złotousty” podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Wraz z mężem Krzysztofem Rychtą tworzy Kolor Kolektyw. Już wiadomo, że powstaną kolejne animacje mazurskich legend, środki na ten pochodzą ze stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O tym dlaczego to Galida została bohaterka animacji Kamy Fundichely, w jaki sposób pandemia odbiła się na jaj pracy oraz czym zajmuje się Kolor Kolektyw artystka opowiadała w Radiu Olsztyn.

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV