Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fromborska katedra otrzymała dofinansowanie z ministerstwa. Renowacji zostanie poddany XVI-wieczny ołtarz

Fot. A. Pastuszka

160 tysięcy złotych na trzeci etap renowacji poliptyku otrzymała katedra we Fromborku. Poliptyk szafiasty pochodzi z 1504 roku i jest najstarszym i najcenniejszym z ołtarzy – mówi ks. Jacek Wojtkowski, proboszcz archikatedry we Fromborku.

W latach 2019-2020 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poddawano pracom konserwatorskim skrzydła poliptyku wraz zachowanymi figurami i scenami: Zwiastowanie, Pokłon Trzech Króli. W figurach Matki Bożej i Dzieciątka Jezus były daleko posunięte zniszczenia drewna. Ministerstwo kultury przekazało także 90 tysięcy złotych na renowację barokowego ołtarza bocznego św. Wawrzyńca.

To jest dawny główny ołtarz katedry fromborskiej. Jest to przykład rzeźby gotyckiej na tym terenie. Prace są trudne i kosztowne, dlatego też ten trzeci etap. Cieszy nas najbardziej zamknięcie największej inwestycji, która trwała 7 sezonów – od 2015 roku – to jest dach katedry

– mówi ks. Jacek Wojtkowski.

00:00 / 00:00

Zespół Katedralny we Fromborku jest Pomnikiem Historii. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 109 zabytkom w całej Polsce. Pomnikiem Historii określa się zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

Frombork na ratowanie zabytków otrzymał łącznie ponad 1 mln 890 tys. zł  dotacji.

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, katedra, pomnik historii, poliptyk
100 tys. zł na dokumentację zabytkowych murów Galerii EL

Sto tysięcy złotych przeznacza Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie na przygotowania do ratowania średniowiecznych murów dawnego zespołu klasztornego czyli dzisiejszej Galerii El w Elblągu. Jak informowaliśmy...

Zamknij
RadioOlsztynTV