Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fiskus łaskawy dla podatników z Warmii i Mazur

Fot. Łukasz Węglewski

W pierwszym kwartale tego roku znacznie zwiększyła się kwota zaległości podatkowych, które zostały podatnikom darowane.

Wartość umorzeń jest blisko czterokrotnie większa, niż w pierwszym kwartale roku 2013. Jest też większa, niż w całym roku 2012. Powody umorzeń są dwa.

Po pierwsze, to ważny interes podatnika. Zdarzają się przypadki, gdy osoba mająca zaległości umiera, a dług wobec skarbu państwa przechodzi na jej dzieci, nieposiadające żadnego majątku, a dodatkowo znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej – wyjaśnia Renata Kostowska z Izby Skarbowej w Olsztynie.

Drugą przyczyną umorzeń jest interes skarbu państwa. Brzmi paradoksalnie, ale państwu w niektórych przypadkach bardziej opłaca się umorzyć zaległość, niż ściągać ją za wszelką cenę. Dzieje się tak chociażby w sytuacjach, gdy podatek wprawdzie dałoby się ściągnąć, ale pogorszyłoby to sytuację podatnika na tyle, że stałby się on klientem pomocy społecznej.

Wartość umorzonych w pierwszym kwartale zaległości podatkowych na Warmii i Mazurach wyniosła ponad 700 tysięcy złotych. (apiedz/bsc)

Izba Skarbowa w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podatki, Izba Skarbowa
Urzędnicy olsztyńskiej skarbówki chodzą do przedszkoli

Urzędnicy z olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej odwiedzają miejskie przedszkola. Do tej pory takie spotkania odbywały się tylko w szkołach podstawowych. Po raz pierwszy akcję Podatki na wesoło...

Zamknij
RadioOlsztynTV