Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Finansowe wsparcie dla kościołów katolickich

Kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Łukasz Węglewski

Właścicielom 13 zabytkowych obiektów przyznał w tym roku dotacje warmińsko-mazurski konserwator zabytków.

Większość z ponad 660 tysięcy złotych trafi do katolickich parafii i zostanie przeznaczona na odrestaurowanie wiekowych ołtarzy, organów i ambon.

Komisja konkursowa podzieliła 668 tysięcy złotych pomiędzy 12 parafii i jedną gminę.

Najwyższe dofinansowanie otrzymała parafia św. Jana Chrzciciela w Ornecie, która za 200 tysięcy złotych ma przeprowadzić konserwację głównego ołtarza. Wykonany w 1744 roku trzypiętrowy ołtarz pochodzi z warsztatu Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu. Prace przy kolejnych etapach ratowania tego cennego zabytku są od kilku lat wspomagane przez urząd konserwatorski oraz regionalny i lokalny samorząd.

W kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie zostaną przeprowadzone za 150 tysięcy złotych prace interwencyjne przy bocznym ołtarzu Matki Boskiej Różańcowej.

Olsztyńskiej parafii św. Jakuba przyznano natomiast 100 tysięcy złotych na konserwację organów chórowych w bazylice mniejszej.

XVIII-wieczny kościół pw. Krzyża Świętego w Międzylesiu. Fot. M.Sochacki

Dotacje posłużą też konserwacji głównych ołtarzy w kościołach pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie i św. Jana Chrzciciela w Jonkowie oraz ołtarza bocznego w kościele pw. św. Bartłomieja w Jezioranach. Przed niszczeniem zabezpieczone zostaną witraże z kaplicy św. Józefa w Olsztynie, mury przy cmentarzu i kościele w Galinach, piwnica plebanii w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu, ambona w kościele pw. św. Andrzeja w Barczewie i baptysterium w barczewskim kościele pw. św. Anny. Zostanie również opracowana dokumentacja prac konserwatorskich w barokowym sanktuarium pw. św. Krzyża w Międzylesiu.

Na liście podmiotów, którym przyznano tegoroczne dotacje, jest jeden lokalny samorząd. Gmina Nowe Miasto Lubawskie otrzymała 40 tysięcy złotych na odrestaurowanie zachowanych fragmentów XIV-wiecznych murów obronnych przy ul. Okólnej. Komisja konkursowa odrzuciła 16 wniosków o dofinansowanie już na etapie formalnej weryfikacji, bo zawierały one uchybienia. Kolejnych dziewięć obiektów nie otrzymało dotacji, bo zabrakło na to pieniędzy w budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

(pap/gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, dotacje, kościół
Podniebna archeologia

Krzysztofa Wołoszczaka, Jana Fijałkowskiego i Waldemara Kaczorowskiego połączyła wspólna pasja - jak najwięcej wiedzieć o miejscu, w którym żyją. Choć mówią o sobie skromnie amatorzy, to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV