Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Filmowy listopad

Fot. Łukasz Węglewski

Od lat o tej porze przypominam lub raczej próbuję przypomnieć te postaci ze świata filmu, które pożegnały się z nami w przeciągu ostatnich miesięcy. Zdaję sobie sprawę z tego, że tego typu wyliczanka jest niezwykle smutna i przykra, ale jest to jedna z możliwości na przywołanie ich naszej pamięci. Z góry przepraszam za to, że lista nie jest pełna, że o kimś zapomniałem, każdy jest jednak ułomny, jeszcze raz przepraszam za luki w pamięci.

A wspominanie zacznę od sprawy osobistej, proszę Państwa wielokrotnie spotykałem się i rozmawiałem o polskim kinie z redaktorem Zdzisławem Pietrasikiem – dziennikarzem, filmoznawcą, erudytą, lubiłem Go i lubiłem z nim rozmawiać, ceniłem za rozległą wiedzę, oj będzie brakowało jego felietonów i cennych uwag.

Polskie kino ostatnio poniosło sporo strat, zmarł Tadeusz Chmielewski – reżyser filmowy, pamiętamy jego trylogię „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy „U Pana Boga za piecem”, zmarł twórca niecodziennych filmów Grzegorz Królikiewicz, odszedł utalentowany twórca filmowy Witold Adamek, pożegnał się z nami wybitny scenarzysta filmowy Janusz Głowacki. Wśród aktorów, pozwolicie Państwo, że wymienię kilka nazwisk: Danuta Szaflarska – wielka dama polskiego kina, Wiesław Michnikowski – jeden z ostatnich dżentelmenów polskiego kina, Krystyna Sienkiewicz, Witold Pyrkosz – niezapomniany Wichura z „Czterech Pancernych”. Mistrzowie drugiego planu: Lech Ordon (150 ról filmowych), Andrzej Blumenfeld (mecenas Celejewski z Kilera), Mieczysław Kalenik (Zbyszko z Bogdańca), Gustaw Lutkiewicz (Złotopolscy), Władysław Kowalski (dziesiątki ról, chociażby Jankiel u Andrzeja Wajdy w Panu Tadeuszu)czy Mieczysław Gajda(głównie znany z gry głosem). Tyle o nas.

Wyjątkowe straty poniosło francuskie kino, przenieśli się do innego świata by grać tylko główne role, aktorzy starszego pokolenia: Michelle Morgan, Jeanne Moreau (Windą na szafot), Danielle Darriaux (8 kobiet) czy Jean Rochefort(Mąż fryzjerki).

Czas na kino anglojęzyczne, umarł Roger Moore(Bond, Święty, Ivanhoe), zmarła Carrie Fisher(księżniczka Lea), chwilę po niej zmarła jej matka Debbie Reynolds. Pożegnali się z nami wybitni aktorzy charakterystyczni: Bill Paxton(Prawdziwe kłamstwa), John Heard(Kevin sam w domu), John Hart (Obcy-8 pasażer Nostromo), sędziwi: Zsa Zsa Gabor, Martin Landau, Harry Dean Stanton, Sam Shepard(aktor, scenarzysta, dramaturg), Gorden Kaye(Alo Alo), Miguel Ferrer(Twin Peaks). Reżyserzy filmowi: John Avildsen i George Romero. Jak już wspominałem lista jest niepełna zająłem się tylko: Polską, Francją i krajami anglojęzycznymi a gdzie reszta świata?

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wszystkich Świętych, 1 listopada
Potrzebni wolontariusze do kwestowania na olsztyńskich cmentarzach

Tradycyjnie już 1 listopada na olsztyńskich cmentarzach będą zbierane pieniądze na  renowację nekropolii. Jednak aby  zbiórka miała właściwy zasięg organizatorzy potrzebują 60 wolontariuszy. Do dziś udział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV