Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Film balkonowy” nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej

Niezwykły, uniwersalny i wielokrotnie już nagradzany film Pawła Łozińskiego otrzymał właśnie nominację do najważniejszych europejskich nagród filmowych. Zwycięzcę poznamy już 10 grudnia podczas uroczystej gali odbywającej się w tym roku w Reykjaviku.

Europejska Nagroda Filmowa powstała w 1988 roku i jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę honorującą europejskie filmy. Powszechnie nazywana odpowiednikiem amerykańskiego Oscara, przyznawana jest przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Obecną szefową akademii jest Agnieszka Holland, która na tym stanowisku zastąpiła Wima Wendersa. Pierwszym laureatem nagrody był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Polskie filmy już kilkukrotnie były do niej nominowane, nierzadko wygrywając.

Wśród zwycięzców znalazł się też polski dokument. W 2017 roku podczas uroczystej gali odbywającej się wówczas w Berlinie zatriumfowała „Komunia” Anny Zameckiej. Czy film Pawła Łozińskiego powtórzy ten sukces i wyjedzie ze stolicy Islandii z nagrodą?

Film rozpoczął swój festiwalowy pochód w Locarno od pokazu w ramach prestiżowej sekcji La Semaine de la Critique, gdzie wygrał Grand Prix/Prix SRG SSR. W ciągu roku od premiery film Pawła Łozińskiego został pokazany na blisko siedemdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych zdobywając łącznie 26 nagród.

Film stara się odpowiedzieć na pytania, czy każdy może być bohaterem filmu, czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej? Jednym z producentów filmu jest HBO, na którego platformie HBO MAX można go obejrzeć.

Paweł Łoziński to reżyser, scenarzysta, operator i producent filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem “Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy „Siostry” (1999), „Taka historia”, (1999), „Chemia” (2009), „Ojciec i Syn” (2013), „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” (2016), „Film balkonowy” (2021) – uznawane za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym. Laureat prestiżowych nagród festiwalowych, m.in. w Locarno, Rio de Janeiro, Paryżu, Lipsku i Krakowie.

 

Autor: Ł.A/mat. prasowe
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, nagroda, Krzysztof Kieślowski, Paweł Łoziński, film balkonowy
Od Bytomia do Teheranu. Słuchaj audycji Do Zobaczenia

Dziś w audycji Do Zobaczenia byliśmy w Iranie, USA, na froncie zachodnim oraz w Bytomiu! „Lombard” Łukasza Kowalskiego to słodko gorzka opowieść o oazie dobroci w...

Zamknij
RadioOlsztynTV