Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fałszywi policjanci skarbowi w rękach policji. Bandyci napadli i okradli przedsiębiorców z Polski i Białorusi

Policja zatrzymała mężczyzn w wieku 30, 35 i 39 lat podejrzanych o dokonanie rozboju na dwóch obywatelach Białorusi i Polaku. Śledztwo pod nadzorem prokuratury okręgowej w Olsztynie prowadzili policjanci kryminalni z komend: wojewódzkiej i miejskiej.

Przestępcy udając funkcjonariuszy celno-skarbowych, zajechali pokrzywdzonym drogę, po czym skuli ich w kajdanki. Napadnięci mężczyźni stracili kilkadziesiąt tysięcy euro. Zatrzymanym grozi im kara nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo miało miejsce w grudniu 2018 roku. Trzech mężczyzn: dwóch Białorusinów i jeden Polak dostało propozycję zakupu towaru po okazyjnej cenie. Jedynym warunkiem transakcji był odbiór towaru z jednego z magazynów na terenie Trękuska. Gdy mężczyźni szukali wskazanego miejsca, drogę zajechało im auto wyposażone w światła błyskowe i emblematy przypominające te stosowane przez służby mundurowe. Wysiadło z niego kilka osób, przedstawiając się jako funkcjonariusze służby celno-skarbowej. Mieli na sobie ubrania przypominające mundury.

– Przedsiębiorcy, którzy stracili kilkadziesiąt tysięcy euro, zostali zakuci w kajdanki – relacjonował starszy aspirant Rafał Jackowski z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Jeden z pokrzywdzonych, podejrzewając, że jest ofiarą napadu, uciekł, a dwóch pozostałych zamknięto w busie, którym przyjechali po towar. Gdy na zewnątrz zrobiło się cicho, pokrzywdzeni oswobodzili się i uciekli, a o wszystkim poinformowali policję. Okazało się, że bandyci próbowali zatrzeć za sobą ślady, niszcząc wnętrze busa, na szczęście nieskutecznie.

Nad sprawą pracowali policjanci wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie oraz policjanci z wydziału do walki z przestępczością komendy miejskiej policji w Olsztynie. W trakcie działań operacyjnych, udało im się ustalić osoby podejrzewane o rozbój. Było to trzech mężczyzn w wieku 30, 35 i 39-lat. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanych mężczyzn. W działaniach udział brał również samodzielny pododdział kontrterrorystyczny policji w Olsztynie.

Jak podkreślił starszy aspirant Rafał Jackowski, to nie jedyne przestępstwo zatrzymanych mężczyzn.

Podczas przeszukania jednego z mieszkań oraz pojazdu należącego do zatrzymanego 39-latka, policjanci znaleźli prawie 4 kilogramy marihuany, ponad 3 kilogramy mefedronu oraz prawie 20 gramów kokainy.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty dokonania rozboju. 39-latek, u którego dodatkowo policjanci znaleźli narkotyki, usłyszał również zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających.

Wobec 30 i 35-latka zastosowano policyjny dozór. 39-latek decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Za rozbój mężczyznom grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. 39-latkowi za posiadanie środków odurzających grozi również kara 10 lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura okręgowa w Olsztynie.

Fot. KWP

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za P. Świniarski / KWP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, bandyci, przestępcy
„Od tego zależy nasze zdrowie i życie”. Policja zachęca do udziału w ogólnopolskiej akcji

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Drogowego zainaugurowali kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Jej celem jest uświadomienie kierowców, jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV