Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

F-16 i Twarde czołgi z Braniewa ochronią kraje bałtyckie

Czołg PT-91-Twardy

Czołgi PT-91 Twardy przeznaczone do batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie zostaną wydzielone przez 9. Brygadę Kawalerii Pancernej z Braniewa – donosi portal defence24.pl.

Dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Sławomir Wojciechowski poinformował jednocześnie, że pod koniec kwietnia polskie myśliwce F-16 rozpoczną dyżur bojowy w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. W tym roku Polska weźmie udział w sojuszniczej misji nadzoru przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Generał Wojciechowski powiedział, że tym razem będą ją pełnić samoloty F-16. W 2015 roku operacje prowadzono na maszynach MiG-29M, a trzon kontyngentu wystawiła 23 Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

Nad bezpieczeństwem krajów bałtyckich czuwać będą nie tylko polskie F-16. Czołgi PT-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie będą stanowić wyposażenie kompanii wchodzącej w skład batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie. Jednostka będzie kierowana przez Kanadyjczyków, oprócz Polaków będą ją wspierać też żołnierze włoscy, albańscy i słoweńscy.

Dowódca operacyjny poinformował, że zgodnie z obecnymi planami polskie czołgi mają osiągnąć gotowość do działania do 30 czerwca. Na Łotwie pojawi się 60 polskich żołnierzy, którzy będą się zmieniać co 6 miesięcy. Czołgi będą współdziałać z kanadyjskimi transporterami LAV. Jak informuje defence.24.pl polskie Twarde dołączą do czołgów obecnych w batalionowych grupach bojowych NATO na flance wschodniej – brytyjskich Challengerów i francuskich Leclerców w Estonii i niemieckich oraz norweskich Leopardów 2 w Niemczech.

Czołg PT-91 jest czołgiem średnim o wadze bojowej 45,9 ton. Załogę stanowi trzech żołnierzy. Czołg uzbrojony jest armatę gładkolufową 125 mm z szybkim automatem ładowania. Dysponuje precyzyjnym systemem kierowania ogniem oraz systemem ostrzegania i przeciwdziałania przed namierzaniem wiązką laserową.

Pełnienie misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej będzie siódmą misją Polski w ramach Baltic Air Policing. Misja Baltic Air Policing jest realizowana od wstąpienia Litwy, Łotwy i Estonii do NATO. Siły powietrzne państw bałtyckich nie mają własnych samolotów myśliwskich, dlatego dowództwo Sojuszu postanowiło o przejęciu zadania patrolowania ich przestrzeni powietrznej przez rotacyjnie zmieniane siły państw sprzymierzonych. Wydzielone siły zostały wzmocnione w 2014 roku, w następstwie rosyjskiej aneksji Krymu.

(defence24.pl/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, bezpieczeństwo, armia, Braniewo, Łotwa, Litwa, czołg, Estonia, nato, PT-91, brygada, kraj, Twardy, kawaleria, F-16, Baltic Air Policing, kraje bałtyckie
 Nie żyje mężczyzna, którego koło Braniewa potrącił samochód

54-latek został potrącony na drodze z Braniewa do Fromborka, około 2 kilometrów za Braniewem przy cmentarzu. Mężczyzna prawdopodobnie był bezdomny. 54-latek zmarł w wyniku odniesionych obrażeń....

Zamknij
RadioOlsztynTV