Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ewa Kopacz: z otwartym sercem przyjmujemy uchodźców z Ukrainy

Premier Ewa Kopacz. Fot. UW

Nasi rodacy z różnych zakątków Polski z otwartym sercem będą przyjmowali uchodźców z Donbasu – zapewniała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn premier Ewa Kopacz.

Przebywający na Warmii i Mazurach repatrianci z Ukrainy jeszcze przez około 5 miesięcy mają zapewnioną pomoc ze strony państwa polskiego. Jak podkreślała szefowa rządu, trwa proces przystosowywania ich do życia w Polsce i wejścia na polski rynek pracy. Ewa Kopacz dodała, że już ponad 100 spośród 185 osób otrzymało karty stałego pobytu.  Zdaniem premier, cały czas rośnie liczba ofert pracy, a w pomoc uchodźcom są zaangażowani zarówno samorządowcy jak i przedsiębiorcy. Swoje dyplomy będzie musiało nostryfikować 6 lekarzy z Ukrainy. Ewa Kopacz podkreśliła, że najważniejsze jest, aby uchodźcy z Donbasu zapomnieli o traumie i wrócili do normalności.

W Porannych Pytaniach pani premier mówiła także o nowej perspektywie unijnej. 120 miliardów euro, czyli prawie pół biliona złotych, które trafią do naszego kraju mają wywindować Polskę – według planów rządu – do pierwszej 20 najbogatszych krajów świata. Kopacz podkreślała, że aby polska gospodarka była nowoczesna musimy wykorzystywać pomysły młodych Polaków. Jednym z priorytetów jest także przystosowanie kształcenia do realnych potrzeb. Jej zdaniem największego wsparcia potrzebują małe i średnie przedsiębiorstwa.

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn premier Kopacz mówiła także o szkoleniu przez polskich oficerów żołnierzy z Ukrainy i małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Nie możemy chwalić agresorów, Rosja powinna czuć dezaprobatę swoich działań – podsumowała szefowa rządu. (bsc)

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Ewą Kopacz

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wywiad, Poranne Pytania, premier
Bartosz „Fisz” Waglewski będzie gościem audycji Przy kawie. Poniedziałek, godzina 9.15. Zaprasza Monika Szczygło

Bartosz "Fisz" Waglewski jest muzykiem, kompozytorem, wokalistą i instrumentalistą, a także producentem muzycznym. Zajmuje się także malarstwem. Jest członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV