Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat. Pomaga w leczeniu za granicą

Fot. gov.pl

Towarzyszy nam na wakacjach lub podczas krótkiego wyjazdu za granicę. Warto mieć ją przy sobie na wszelki wypadek – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat.

Po pandemii COVID-19, gdy możliwość przemieszczania się była ograniczona, liczba wydawanych kart stale rośnie – także w naszym regionie.

Na Warmii i Mazurach w okresie pandemicznym, a więc w 2020 i 2021 roku, wydano odpowiednio: nieco ponad 30 tysięcy i 32 tysiące dokumentów. Od tamtego momentu ta liczba stale rośnie. 2 lata temu utworzono niespełna 50 tysięcy, a w 2023 roku ponad 55 tysięcy. Wzrost jest spowodowany z pewnością zniesieniem pandemii i obostrzeń dotyczących podróżowania po krajach Unii Europejskiej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający nasze prawo do leczenia w krajach Unii Europejskiej. Umożliwia on skorzystanie z pomocy lekarskiej w przypadku nagłego zachorowania na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli odwiedzanego kraju. Z leczenia za granicą możemy skorzystać w placówce, która działa w ramach publicznej służby zdrowia.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Unia Europejska, leczenie
Urszula Brzozowska: chciałabym Europy i Polski zdrowej, czystej, bezpiecznej i spokojnej

Chcemy bezpiecznej i zdrowej Polski i Europy - mówiła w Porannych Pytaniach Urszula Brzozowska. Z jedynką na liście komitetu Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej...

Zamknij
RadioOlsztynTV