Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Epilepsja. Jakie są przyczyny i jak się ją leczy?

Epilepsja inaczej nazywana padaczką jest chorobą neurologiczną, z którą zmaga się ok. 400 tys. Polaków. Najczęściej dotyka dzieci i osoby w starszym wieku, ale zachorować może każdy. Napad padaczkowy najczęściej kojarzymy z drgawkami i naprężonym ciałem, jednak może on również przebiegać w sposób niezauważony dla otoczenia.

Epilepsja jest jedną z najstarszych chorób świata. Słowo to liczy 2,5 tys. lat i oznacza z greckiego atakować, chwycić, napaść. Przez wieki epilepsję uważano za „świętą chorobę” – o nadzwyczajnym, boskim lub diabelskim pochodzeniu. Przełomowe było stwierdzenie greckiego lekarza Hipokratesa z roku 400 naszej ery, że „padaczka jest chorobą mózgu, która musi być leczona dietą i lekami, a nie zaklęciami lub czarami”.

Mimo upływu czasu epilepsja pozostaje chorobą stygmatyzującą, wstydliwą, dlatego tak ważne jest rozwijanie wiedzy i świadomości otoczenia. Jakie są przyczyny padaczki, jak leczy się padaczkę lekooporną, jakie efekty daje dieta ketogenna, jak pomóc osobie podczas napadu?

Gośćmi audycji Diagnoza byli: dr n. med. Tomasz Siwek – neurolog, epileptolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, dr inż. Anna Hinburg– dietetyk kliniczny ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz pan Artur, który zmaga się z epilepsją.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej

00:00 / 00:00

Audycja Diagnoza w każdą środę o godz. 22.05.

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, choroba, padaczka
W czasie upałów pamiętajmy o regularnym nawadnianiu organizmu

Prawie w całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na termometrach na Warmii i Mazurach możemy dziś zobaczyć nawet 34...

Zamknij
RadioOlsztynTV