Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Emeryci i renciści będą mogli dorobić więcej

Seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. Od 1 czerwca zmieniają się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów.

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, przychód nie może przekroczyć 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Od 1 czerwca jest to kwota 3977,10 złotych brutto. Świadczenie może być również zawieszone, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 procent przeciętnego wynagrodzenia tj. 7386,10 złotych brutto

– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Z kolei jeśli przychód przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 procent tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi obecnie 646,67 złotych dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 złotych dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 549,71 złotych – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3977,10 złotych brutto przychodu. Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Autor: J. Golon za ZUS
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, renta, ZUS, emerytura, emeryt, rencista
Zwiększenie zadłużenia zamiast oszczędności. Radni województwa zgodzili się na zaciągnięcie długu

Zmiany finansowe i likwidacja białych plam komunikacyjnych - między innymi tym zajmowali się radni województwa. W Olsztynie odbyła się 27. Sesja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podczas obrad...

Zamknij
RadioOlsztynTV