Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląscy leśnicy ostrzegają przed niebezpiecznymi pamiątkami po II wojnie światowej

Fot. Lasy Państwowe

Elbląscy leśnicy ostrzegają, że w lasach wciąż można się natknąć na niebezpieczne pamiątki po II wojnie światowej. Ostatnio o takim zdarzeniu powiadomił turysta, który odkrył pocisk podczas spaceru.

Nadleśnictwo Elbląg apeluje – nie wolno dotykać, przenosić niewypałów lub niewybuchów. Ta zalecana ostrożność dotyczy nie tylko lasów wokół Elbląga, ale też terenów Mierzei Wiślanej. Do apelu włączają się saperzy, którzy każdego dnia mają wezwania do takich znalezisk.

Niewybuchy i niewypały znajdowane są najczęściej tam, gdzie budowane są drogi. Drugie miejsce to lasy – tłumaczy mł. chorąży Mariusz Nawrocki saper z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Często są eksplorowane przez poszukiwaczy militariów, którzy znajdują tego typu pamiątki.

Przypomnijmy – nie wolno samodzielnie podejmować akcji związanych z zabezpieczaniem niewypałów. Zajmują się tym wyłącznie saperzy. Po odkryciu bomby czy amunicji z czasów wojny natychmiast należy powiadomić o tym policję, nadleśnictwo lub po prostu zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niewybuch, saperzy, amunicja, niewypał
Kontrolowali granicę i trafili na granat z II wojny światowej

Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej w Baniach Mazurskich pełniąc służbę wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej, znalazł na pasie ornym granat. Na miejsce wezwano patrol saperski z 15. Giżyckiej Brygady...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV