Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg zainwestował w kwietne łąki. Powstały w wielu miejscach miasta

Kwietna łąka Fot. UM Elbląg

W Elblągu powstają nowe kwietne łąki.

Pierwsza została zasiana w ubiegłym roku na pasie rozdzielającym jezdnie ul. Armii Krajowej w centrum miasta. Mieszkańcom przypadła do gustu, dlatego teraz jest ich ich kilka.

Takie niekoszone fragmenty trawników poprawiają bioróżnorodność poprzez pożyteczne gatunki ziół, traw i kwiatów. Korzystają z tego przede wszystkim owady, ale też małe zwierzęta. W Elblągu nowe łąki w różnych miejscach zajmują teraz około 4 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni – powstały w pasie drogowym Trasy Unii Europejskiej, w ul. Mazurskiej i Browarnej, Kilińskiego, a także w Parku Modrzewie i przy ul. Robotniczej.

Cieszą oko kolorowymi makami, bławatami i chabrami, do tego pięknie pachną. Pomysł się przyjął i takie przestrzenie organizują teraz także spółdzielnie mieszkaniowe czy właściciele prywatnych posesji.

Łąki kwietne oraz niekoszone trawniki mają jeszcze jedno zadanie. Zatrzymują wodę w glebie, szczególnie przy coraz częściej pojawiających się nawalnych deszczach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Kwietna łąka Fot. UM Elbląg

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sadzenie, trawnik
Problem nieprzyjemnych niespodzianek co roku męczy mieszkańców. Ruszyła akcja straży miejskiej

Odwilż sprawia, że jak co roku, pojawia się problem psich odchodów na trawnikach. Dlatego w Ełku po raz kolejny rusza akcja „Psia kupa do kosza”. Akcja...

Zamknij
RadioOlsztynTV