Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze przeszkolą Ukraińców jadących na front

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu organizuje bezpłatne szkolenia dla Ukraińców wracających do swojego kraju. Nauczą się zaopatrywania ran powstałych na polu walki. – Szybkie, prawidłowe postępowanie może zdecydować o ocaleniu życia – powiedział pomysłodawca szkoleń dr Przemysław Wołoszyn.

To, czego chcemy nauczyć Ukraińców, jest dla medyków wiedzą podstawową, ale dla laików już nie. Chcemy ich nauczyć takich umiejętności, które mogą zdecydować o tym, czy osoba ranna przeżyje, czy nie. Katalog obrażeń powstających na polu walki jest ograniczony, jednak natychmiastowa pomoc medyczna może zadecydować o życiu danej osoby

– powiedział ratownik, dr nauk medycznych, koordynator oddziału Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu Przemysław Wołoszyn.

Dr Wołoszyn podkreślił, że fachowa wiedza medyczna jest tym, co chce i może teraz zaoferować Ukraińcom.

W ramach szkolenia, które będzie trwało około trzech godzin, dr Wołoszyn chce nauczyć Ukraińców wyruszających na front zaopatrywania ran, jakich doznają osoby walczące. Są to najczęściej poparzenia twarzy, rany postrzałowe klatki piersiowej, a także wszelkie inne obrażenia skutkujące krwawieniami lub krwotokami. Medycy nauczą Ukraińców m.in. prawidłowego zakładania opasek zaciskowych, opatrunków zastawkowych nakładanych na klatkę piersiową, tamujących krwawienia opatrunków hemostatycznych, czy opatrunków hydrożelowych na poparzenia. Podczas szkolenia jadący na front poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy, np. wentylacji.

– Trzeba wiedzieć, jak taki opatrunek otworzyć, gdzie przyłożyć, jak zaopatrzyć daną ranę. Poradzą sobie z tym laicy, trzeba im to tylko pokazać, wytłumaczyć – powiedział Wołoszyn i dodał, że ma nadzieję, że dzięki takiemu szkoleniu osoby walczące będą umiały fachowo pomóc, a jedynym, co ich może ograniczać w sytuacji zagrożenia życia będzie strach, a nie brak wiedzy medycznej.

Biorący udział w szkoleniu będą trenowali te działania, a nie tylko przyglądali się, jak to zrobić. Mam nadzieję, że wyrobią sobie automatyzm w działaniu i w razie potrzeby po prostu zrobią to, co trzeba. Ta wiedza jest tym, co możemy teraz tym ludziom zaoferować

– dodał.

Szpital w Elblągu deklaruje, że jest gotowy przeprowadzać szkolenia medyczne nawet dla małych grup. Osoby chętne do udziału w takim bezpłatnym szkoleniu mogą się zapisywać w dziale marketingu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu pod nr telefonu 55 237-57-04.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratownictwo, pierwsza pomoc, Ukraina, szkolenie, front
Sąd okręgowy włącza się w pomoc Ukrainie

Sąd Okręgowy w Olsztynie włączył się w pomoc Ukrainie. W siedzibie sądu, przy ulicy Dąbrowszczaków 44A staną specjalnie przygotowane pojemniki na dary. Zbierane będą artykuły medyczne,...

Zamknij
RadioOlsztynTV