Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg na pomoc Ukrainie. Dziś spotkanie ws. koordynacji licznych zbiórek i akcji

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Coraz więcej instytucji, organizacji i osób prywatnych z Elbląga i okolic organizuje pomoc dla uchodźców i Ukraińców, którzy nie opuścili objętego wojną kraju.

Akcję rozpoczął samorząd, od zgłoszenia gotowych miejsc pobytu obywateli Ukrainy i zbiórki darów dla partnerskiego Tarnopola. Elblążanie zareagowali od razu. Już w piątek pojawili się pierwsi kierowcy, którzy pojechali na granicę.

Ruszyła lista chętnych do przyjęcia w swoich domach rodzin z dziećmi. Zaczęły się zbiórki darów: w szkołach, organizacjach, firmach, na osiedlach i grupach w mediach społecznościowych. Część skupia się ma pomocy dzieciom i zbieraniu tego, co potrzebne jest maluchom. Są osoby gotujące zupy i inne, które dostarczają niezbędne produkty.

Akcja obejmuje zbiórkę materiałów medycznych. Zgłaszają się prawnicy i lekarze, oferujący swoje usługi. Koalicja Elbląskich Organizacji Pozarządowych rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc uchodźcom.

Ponieważ zaangażowanie w pomoc jest ogromne, dlatego Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu organizuje dziś spotkanie. Odbędzie się ono o godzinie 15 w dawnym hotelowcu przy ulicy Związku Jaszczurczego. W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni do współpracy i pomocy dla Ukrainy.

Zbiórka w Suchaczu i Tolkmicku

Mieszkańcy Suchacza i sąsiednich wsi z gminy Tolkmicko w ciągu kilku godzin zebrali ponad tonę darów dla uchodźców z Ukrainy. To odzież, ale też żywność, środki higieny i leki.

Jak tłumaczy sołtys Monika Jarkiewicz, efekt błyskawicznej akcji przerósł oczekiwania organizatorów.

To dopiero początek, bo do Suchacza już trafiły pierwsze osoby z Ukrainy, a będą kolejne. Nie ważyliśmy tego wszystkiego, ale patrząc po ilości i torbach to na pewno jest tona.

Darczyńcami są mieszkańcy Suchacza, ale też Kadyn, Łęcza, Kamionka, Bogdańca. Połonin , Nadbrzeża i Pęklewa oraz strażacy z OSP Tolkmicko. Sołectwo Suchacz liczy 900 mieszkańców, sama wieś 600.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc
Pomagam Ukrainie! Potrzebujesz pomocy lub chcesz pomóc. Sprawdź jak to zrobić!

Od dziś działa specjalna strona internetowa dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Wsparcie znajdą tu nie tylko osoby uciekające przed wojną, ale także te, które chcą wspierać...

Zamknij
RadioOlsztynTV