Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Echa posiedzenia sejmiku

24 głosami za przy 6 głosach sprzeciwu sejmik województwa udzielił absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu na rok 2012.

Przeciwko głosował cały klub PiS i jeden radny SLD. Marszałek województwa Jacek Protas nie krył irytacji zachowaniem opozycji. 

Odbieram to jako głosowanie polityczne bowiem koledzy z klubu PiS nie bardzo widzą czym jest udzielanie absolutorium. W samorządzie funkcjonuje to tak, że jeżeli budżet jest wykonany prawidłowo jeżeli są odpowiednie opinie RIO to wszyscy głosują nad udzielaniem absolutorium. W większości samorządów odbywa się to w sposób automatyczny – podkreślił marszałek Jacek Protas.

Radny PiS Artur Chojecki stwierdził, że klub nie mógł zagłosować za uchwałą, gdyż zarząd ma kłopoty z realizowaniem zapisanych w budżecie inwestycji. Zarząd najpierw zapisuje piękne cyfry i chwali się jaki to robi proinwestycyjny budżet, a następnie określone kwoty pieniędzy wycofuje z tego budżetu ponieważ nie jest w stanie zrealizować inwestycji. Tym razem jest to kwota 270 milionów złotych – argumentował Artur Chojecki.   

W klubie SLD nie było dyscypliny partyjnej w czasie głosowania. Jednak tylko jeden radny klubu Jarosław Maśkiewicz głosował przeciw. Uzasadniał swoją decyzję słabym wywiązywaniem się zarządu województwa z zadań inwestycyjnych. Ze sprawozdań wynika, że jest 41% zadań inwestycyjnych wykonanych, są to głównie zadania drogowe. Nie wykonano około 200 mln zł.  Meliorację na Żuławach wykonano w 46%. Do usprawiedliwienia jest opóźnienie przy budowie sieci szerokopasmowego internetu – wylicza Jarosław Maśkiewicz.

Wiceminister skarbu radna PSL Urszula Pasławska dobrze ocenia działania zarządu, którego jako wicemarszałek była w ubiegłym roku członkiem. Zgodnie z tym, co przedstawił pan Marszałek, budżet został wykonany zgodnie z prawem, zgodnie z decyzjami sejmiku i nawet opozycja potwierdziła, że były to pieniądze wydane w sposób gospodarny, racjonalny i oszczędny. – tłumaczyła Urszula Pasławska.

Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła wykonanie budżetu dobrze. Dochody samorządu regionu za ubiegły rok to 932 miliony złotych. Wydatki to miliard 17 milionów złotych. Deficyt został pokryty z kredytu. Budżet wykonano w 92%. Całość zadłużenia to 35,4% przy dopuszczalnym zadłużeniu na poziomie 60%.

Radni przy głosach sprzeciwu PiS i radnego SLD Jarosława Maśkiewicza przyjęli także Strategię Rozwoju Województwa do roku 2025. (kkasz/bsch)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, budżet, absolutorium, posiedzenie
Rada miejska ze Spartankami

Sportowy akcent sesji rady miejskiej Braniewa. Gośćmi były młode wicemistrzynie Polski w piłce siatkowej - zawodniczki Sparty Braniewo. Spartanki przywiozły srebrne medale z mistrzostw Polski w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV