Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzisiaj warto spojrzeć na niebo. Przed nami Warmińska Noc Perseidów

Perseidy, Fot. fotolia

Mieszkańcy Olsztyna i turyści mają okazję wziąć udział we wspólnym obserwowaniu „spadających gwiazd” podczas Warmińskiej Nocy Perseidów.  To jeden z najbardziej znanych i obserwowanych od czasów antycznych rojów meteorów, zwany też Łzami Świętego Wawrzyńca.

Są  widoczne od połowy lipca, ale szczyt ich aktywności przypada na okres między 10 a 14 sierpnia. Czym dokładnie są Perseidy? Wyjaśnia olsztyńska astronom Magdalena Pilska-Piotrowska.

Myślimy o tym bardzo romantycznie, ale niestety trzeba powiedzieć, że jest to rodzaj kosmicznego śmiecia, który wpada w naszą atmosferę. I czar pryska. Jest to spektakularne – wpadanie śmiecia. Nasza atmosfera jest tutaj kluczowa, gdyby nie ona, to byśmy nie mogli tego obejrzeć. A śmieci zostawia na swojej drodze kometa, która odwiedza, co mniej więcej 133 lata okolice Słońca i naszej Ziemi.

A gdzie najlepiej obserwować perseidy?

Warunki są istotne. Musimy się znaleźć w naprawdę zaciemnionym miejscu, gdzie nie ma świateł miejskich. Jest ładnie niebo odsłonięte. Wtedy mamy szansę na te słabsze. W mieście mamy szansę zobaczyć te najjaśniejsze. Zawsze jest to o ileś zjawisk mniej.

Oczywiście decydującym warunkiem jest pogodne niebo. Warmińska Noc Perseidów rozpoczęła się w olsztyńskim Parku Centralnym o 18:00.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w astronomia, noc, perseidy
Sześć osób rannych w wypadku między Ełkiem a Oleckiem

Do wypadku doszło w miejscowości Straduny na drodze wojewódzkiej między Ełkiem a Oleckiem. W zderzeniu czterech samochodów sześć osób zostało rannych. Droga krajowa numer 65 była...

Zamknij
RadioOlsztynTV