Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzisiaj mija 74. rocznica rzezi w Kortowie. Sowieckie oddziały zamordowały około 600 osób

Fot. Facebook – Kortowo 1945

Mija 74. rocznica dramatycznych wydarzeń w podolsztyńskiej miejscowości Kortau, czyli obecnego miasta studenckiego Kortowo. 22 stycznia 1945 roku oddziały sowieckie dokonały wtedy masowego mordu bezbronnych pacjentów kortowskiego szpitala psychiatrycznego. Następnego dnia zajęły Olsztyn.

Już wcześniej okrutne, pseudonaukowe eksperymenty medyczne na pacjentach kortowskiego szpitala przeprowadzali Niemcy. Ich akcja pochłonęła życie co najmniej 5 tys. osób.
Wraz z wkroczeniem do ówczesnego Allenstein (niem.Olsztyn) armii czerwonej Niemcy ogłosili ewakuację miasta. Część pacjentów szpitala ewakuowano w nieznanym kierunku. Historycy podejrzewają, że wszyscy zostali rozstrzelani.

W Kortau zostało około 600 osób, w tym pacjenci, personel szpitalny, ciężko ranni oraz uciekinierzy z okolicznych miejscowości, głównie kobiety i dzieci, którzy schronili się w budynkach oznaczonych znakiem Czerwonego Krzyża. Sowieci urządzili w Kortowie apokalipsę podpalając budynki wraz z ludźmi lub strzelając do nich.

W czerwcu 1955 r., odkryto w Kortowie największy masowy grób ofiar sowieckiego ludobójstwa na tym terenie. Pod cienką warstwą ziemi odkryto 227 ciał kobiet, mężczyzn i dzieci. W większości przypadków przyczyną śmierci był strzał w głowę. Wydobyte z masowego grobu ciała umieszczono w skrzyniach i pochowano na cmentarzu przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie.

O godz. 17.00 w rocznicę tragedii pod krzyżem na ul. Oczapowskiego zostaną zapalone symboliczne znicze.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV