Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś wybory prezydenckie. Lokale wyborcze są otwarte do 21.00

Fot. fotolia

Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych w Polsce nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się dziś o godz. 21. Wtedy także poznamy pierwsze sondażowe wyniki głosowania exit poll w wyborach prezydenckich.

W regionie uprawnionych do głosowania jest prawie milion 200 tysięcy osób. Dzisiaj lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Zgodnie z Kodeksem wyborczym każdy, kto przyjdzie do jednej ze tysiąca 115 komisji wyborczych tuż przed godziną 21, musi mieć możliwość zagłosowania.

O godzinie 21 na końcu kolejki, jaka może ustawić się przed lokalem wyborczym, stanie osoba z komisji lub pracownik placówki, który będzie pilnował, aby wszystkie osoby, stojące przed nim, miały możliwość oddania głosu. W związku z tym praca niektórych komisji obwodowych może zostać wydłużona.

Warto sprawdzić, gdzie będziemy głosować, gdyż lokalizacje obwodowych komisji wyborczych mogły się zmienić, w porównaniu z ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Obwieszczenia z numerami, granicami i siedzibami obwodowych komisji wyborczych można znaleźć KLIKAJĄC W LINK.

Jeśli żaden z kandydatów nie wygra w pierwszej turze, druga odbędzie się 12 lipca.

Cisza wyborcza

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Redakcja: A. Chmielewska za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głosowanie, cisza wyborcza
W Warmińsko-Mazurskiem policjanci zanotowali dwa przypadki złamania ciszy wyborczej

Policjanci wyjaśniają okoliczności łamania ciszy wyborczej w Olsztynie i Olsztynku. Dziś rano olsztyńscy policjanci otrzymali informację o kradzieży baneru z prywatnej posesji na jednym z osiedli....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV