Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś wierni Kościoła katolickiego świętują Zmartwychwstanie Pańskie

Fot. A. Podbielska

Zmartwychwstanie to fundament i istota wiary chrześcijańskiej. Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Dzisiejsza Niedziela uznawana jest za najważniejsze święto w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego.

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją.  Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji – pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych – trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła.

Mszy świętej w bazylice konkatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Podczas homilii zwrócił się do wiernych, aby byli świadkami Zmartwychwstania.

W dzisiejszym świecie to my jesteśmy uzdalniania do bycia świadkami Chrystusa w świecie i od tego jak żyjemy, czy jesteśmy świadkami tego, że Chrystus Zmartwychwstał, raczej czy nasze życie daje tego świadectwo, od tego zależy wypełnienie naszego powołania, od tego zależy udział w dziele zbawienia tego świata.

W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Uroczystości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako święta wielkanocne, odznaczają się wśród wiernych szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Posłuchaj Mszy świętej Rezurekcyjnej

00:00 / 00:00

 

Źródło: PAP/Informacja własna/archwarmia.pl
Redakcja: A. Dybcio/A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święta, Wielkanoc, rezurekcja, Msza rezurekcyjna
Samotne święta

Samotne święta to niestety rzeczywistość wielu z nas. Większości z nas nie mieści się to w głowie. Są jednak tacy, którzy w te dni samotność po...

Zamknij
RadioOlsztynTV