Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś rocznica Hołodomoru. Na całym świecie oddaje się hołd ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie

Fot. Iryna Breza Radio Svoboda

W trzecią sobotę listopada Ukraińcy na całym świecie oddają hołd ofiarom Hołodomoru – Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933. Był on zaplanowany i sztucznie wywołany przez stalinowski reżim, żeby złamać opór chłopów wobec kolektywizacji.

Specjalne oddziały jeździły po wsiach i zabierały całą żywność. Nie wolno było opuszczać miejsca zamieszkania. Dzisiaj odbywają się akademie upamiętniające ofiary, odprawiane są msze w ich intencji i nabożeństwa żałobne.

To wielka tragedia, jaka spotkała miliony Ukraińców. Myślę, że powinno się o niej mówić głośno, bo był to sztuczny głód. Wtedy było dużo pszenicy, a zbiory szły nie dla nich. Trzeba o tym mówić, żeby to się nie powtórzyło.

– mówi uczennica szkoły z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim Aleksandra Łatanyszyn.

O godzinie 15.00 Ukraińcy zapalą w swoich oknach znicze na znak pamięci o ofiarach. Latem 1933 roku na Ukrainie każdego dnia umierało z głodu 25 tysięcy osób. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat z głodu zmarło od 4 do 7 milionów osób, w tym – kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Autor: J. Chrunik
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w Ukraina, holodomor
Zbierają jedzenie, środki czystości i ubrania. Giżycko pomaga ofiarom konfliktu na Ukrainie

Giżycko po raz kolejny pomaga mieszkańcom ukraińskiego Dubna. Dzisiaj ruszyła zbiórka darów dla mieszkańców partnerskiego miasta. Potrzebne są rzeczy nowe. Dary trafią do dzieci cierpiących z...

Zamknij
RadioOlsztynTV