Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś na konta rodzin trafią środki z programu „Dobry start”

Fot. P. Piątkowski (PAP)

Około 30 mln zł przelał Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry start”. Wnioski o wsparcie można składać do 30 listopada 2021 roku. 

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.  Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Rodzice i opiekunowie doskonale radzą sobie ze składaniem wniosków online, program „Dobry start” jest tego bardzo dobrym przykładem. Ci, którzy już to zrobili, powinni w najbliższym czasie sprawdzać stan konta – Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa sprawnie i wypłaca już świadczenia.

– powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS poinformowała, że ZUS przelał już 30 mln złotych w ramach programu „Dobry start”. Środki te obejmują ok. 100 tys. dzieci.

Maksymalnie zautomatyzowaliśmy obsługę wniosków w ramach programu. Dzięki temu obecnie pracuje przy nim niewielka liczba pracowników ZUS. Jedynie w  wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach

– podkreśliła.

Wnioski o wsparcie można składać do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu w wysokości 300 zł  przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Źródło: PAP
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dobry Start, 300+, Maląg
Czy „Dobry Start” zmienił coś w polskich szkołach? Jest duże zainteresowanie programem

Duże zainteresowanie programem "Dobry Start" na Warmii i Mazurach. Do tej pory złożono 60 tysięcy wniosków o wypłatę 300 złotych na szkolną wyprawkę. Przysługuje ona uczniom...

Zamknij
RadioOlsztynTV