Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka. Wojewódzkie obchody święta rycerzy Floriana zorganizowano w Stoczku Klasztornym

Fot. M.Kwiatkowska

Uroczystości w Stoczku Klasztornym w powiecie lidzbarskim rozpoczęła msza pod przewodnictwem metropolity warmińskiego, arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

Po nabożeństwie  odbył się uroczysty apel podczas, którego z koncertem wystąpiła młodzieżowa orkiestra Dęta OSP w Płośnicy. Sami strażacy podkreślali, że to nie praca, a służba, a tradycję pomagania wynieśli najczęściej z domów rodzinnych.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

Strażacy ochotnicy świętują także w innych miejscowościach na Warmii i Mazurach. Uroczyste obchody odbywają się m.in. w Piszu i Gryźlinach w gminie Stawiguda.

Komendant Główny państwowej Straży Pożarnej, Leszek Suski przypomina, że strażaków ochotników jest w Polsce około 700 tysięcy, a ich pomoc jest nieoceniona.

Fot. M.Kwiatkowska

Św. Florian uniwersalnym patronem

Patron strażaków – święty Florian – służył w armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. Wstawił się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi. Został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Enns w górnej Austrii 4 maja 304 roku.

W całej Polsce Św. Florian czczony jest głównie jako patron strażaków. Jego figurę często umieszczano w miastach, by chronił je od klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Za swojego patrona uważają go również hutnicy, kominiarze, garncarze i piekarze. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana.

Odtąd św. Floriana zaczęto czcić w całej Polsce jako patrona strzegącego od klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Florian jest też patronem Austrii i Bolonii.
W ikonografii jest przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Czasami jako książę – bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja. Rzeźby św. Floriana można spotkać najczęściej na Górnym Śląsku. Stawiane były z reguły w celu „pilnowania” hut.

Święty Florian patron strażaków. Fot. fotolia

 

Redakcja: PAP/K.Kantor

 

 

(15.00). kan

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strażak, straż pożarna, święto, Florian, patron
Uszkodzone maski, wybite szyby. Konar drzewa runął na dwa auta przy ul. Radiowej w Olsztynie

Potężna gałąź brzozy uszkodziła dwa samochody. Oba auta były zaparkowane przy ulicy Radiowej w Olsztynie. Oba samochody stały na miejscach parkingowych, kilka metrów od najbliższego drzewa....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV