Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Sapera na służbie. Żołnierze z Braniewa usuwają tysiące pocisków

Saperzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej obchodzą dziś Święto Wojsk Inżynieryjnych.

Dzień Sapera świętują na służbie, realizując kolejne zgłoszenia. Mimo że od zakończenia II wojny światowej minęło prawie 76 lat, to ziemia wciąż skrywa niebezpieczne pamiątki z tamtych lat.

Braniewski patrol saperski od początku roku wyjeżdżał ponad 60 razy do usuwania niebezpiecznych znalezisk. Patrol do każdego zgłoszenia podchodzi indywidualnie, ponieważ nigdy nie wiadomo jak zachowa się pocisk po wyciągnięciu z ziemi. Od początku kwietnia saperzy interweniowali 25 razy. Usunęli ponad 300 pocisków.

Natomiast w ubiegłym roku saperzy z Braniewa wyjeżdżali do prawie 300 zgłoszeń. Podjęli i zneutralizowali 2 tysiące przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, w tym m.in. pociski artyleryjskie, granaty oraz bomby lotnicze. Patrol saperski z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej swoim zasięgiem obejmuje północną i zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego. Działania prowadzi na terenie powiatu elbląskiego, braniewskiego i bartoszyckiego, a także na części Zalewu Wiślanego.

Fot. 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Fot. 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Fot. 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Fot. 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niewybuch, pocisk
Granaty moździerzowe i pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej. Saperzy zabezpieczyli śmiercionośne znaleziska

Ziemia odsłoniła kilka niebezpiecznych znalezisk z czasów II wojny światowej. Interwencje związane z niewybuchami podejmowali ostatniej doby m.in. policjanci z Gołdapi i Bartoszyc. Ich koledzy z...

Zamknij
RadioOlsztynTV