Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyrektorzy polskich szkół na Litwie gośćmi UWM

Młodzież z polskiej szkoły w Jaszunach koło Soleczników na wakacjach na Warmii i Mazurach. Fot. A. Kulik

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie gości około 40-osobową grupę dyrektorów polskich szkół na Litwie.

Ich pobyt ma związek z inauguracją projektu pod nazwą: „Polonijna Akademia Wiedzy i Umiejętności”, organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska i UWM. Według Dariusza Piotra Bonisławskiego, wiceprezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia idea projektu polega na znalezieniu szczególnie uzdolnionej młodzieży polskiego pochodzenia. Uzdolnienia dotyczyć mają głównie nauk matematyczno-przyrodniczych. – Kiedy dokonamy już wyboru, ci młodzi ludzie są zapraszani na kilkunastodniowy pobyt do Polski, w czasie którego uzupełniają swoją wiedzę. Jest to dla nich dodatkowa szansa zdobycia cennych naukowych umiejętności – podkreślił Dariusz Piotr Bonisławski.

00:00 / 00:00

Z kolei Helena Juchniewicz, dyrektor Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie uważa, że należy systematycznie niwelować dysproporcje pomiędzy poziomem wykształcenia młodzieży w Polsce i młodzieży polonijnej, zwłaszcza z terenu Kresów.

00:00 / 00:00

Goście z Litwy zwiedzili także Bibliotekę Główną i Wydział Humanistyczny UWM. (paw/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, młodzież, Litwa, akademia
Polsko-litewska konferencja historyczna

Polscy i litewscy naukowcy razem o historii Litwy. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbywa się wspólna konferencja historyków, których celem jest wymiana wiedzy na temat Wielkiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV