Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dyrektor olsztyńskiej GDDKiA Mirosław Nicewicz: Od 2016 roku wybudowaliśmy 110 km dróg ekspresowych za ok 5 mld zł

Budowa dróg w Polsce to sztafeta pokoleń – powiedział w Porannych pytaniach Mirosław Nicewicz dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Od 2016 do 2019 wybudowaliśmy 110 km dwujezdniowych dróg, ekspresowych. Za ogólną wartość około 5 mld złotych. Część z nich powstawała oczywiście wcześniej. Natomiast decyzje o finansowaniu tych zadań zapadły później. Zawsze proces tak długotrwały jak budowa dróg w Polsce czy gdziekolwiek indziej, to jest pewnego rodzaju sztafeta pokoleń.

Mirosław Nicewicz dodał, że ta sztafeta pokoleń zaczęła się już w 2006 roku kiedy GDDKiA otrzymała zapewnienie finansowania prac projektowych drogi S7, obwodnicy Olsztyna i drogi nr 16.

Gość Porannych pytań zaznaczył, że budowa drogi S16 przez Mazury nie jest pomysłem GDDKiA. To część działań Unii Europejskiej.

To nie my wymyśliliśmy, że ta droga ma być w klasie S. Najpierw Parlament Europejski uchwalił, że w tym obszarze jest korytarz dla sieci TNT (red. transeuropejska sieć transportowa). Wtedy nikt nie protestował. Kilka lat później w 2015 r. rząd zdecydował, że będzie to klasa drogi ekspresowej. Też nikt nie protestował. Protesty zaczęły się wtedy, kiedy zaczęliśmy przypominać warianty przebiegu, bo to w jakimś sensie narusza czyjeś interesy. Co jest zresztą zrozumiałe.

Nicewicz zapowiedział, że późną jesienią GDDKiA złoży wniosek o decyzję środowiskową dla przebiegu trasy S16 i dopiero wtedy regionalny dyrektor ochrony środowiska będzie prowadził konsultacje społeczne. Obecnie obywają się jedynie spotkania informacyjne oraz zbierane są różnego rodzaju wnioski od mieszkańców.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mirosławem Nicewiczem

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w droga, GDDKiA, Mirosław Nicewicz, video, S16
W powiecie piskim powstają trzy inwestycje drogowe. Są dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych remontowane są kolejne lokalne trasy w województwie warmińsko-mazurskim. Trzy takie inwestycje realizowane są w powiecie piskim, co pozwoli na połączenie wsi położonych...

Zamknij
RadioOlsztynTV