Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dworzec Olsztyn Główny nie będzie zabytkiem jak chcą tego trzy stowarzyszenia. Przeciwne są władze Olsztyna i PKP

Wojewódzki konserwator zabytków odmówił wszczęcia postępowania, które miałoby doprowadzić do wpisania obiektu do rejestru.

Wpisania dworca do rejestru chciały trzy stowarzyszenia: Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Argumentowały to walorami architektonicznymi obiektu.

Wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Barton stwierdził jednak, że ważniejsze są względy społeczne. Przed podjęciem decyzji spotkał się z władzami miasta oraz z właścicielami dworca.

Usłyszałem, że żaden z właścicieli nie zgadza się na wpisanie do rejestru. Poza tym są plany inwestycyjne dotyczące części kolejowej i części autobusowej, a wpisanie na pewno utrudniłoby lub wręcz zablokowało ich realizację. Uznałem, że nie leży to w interesie społecznym.

Jak się wydaje, kluczowe było stanowisko PKP, które postawiło sprawę na ostrzu noża – wyjaśnił wojewódzki konserwator.

Dla mnie ważne było stwierdzenie PKP, że jeśli dworzec zostanie wpisany, oni zrezygnują z planów inwestycyjnych. W przypadku Olsztyna dotyczy to nie tylko tej części architektonicznej, ale i torów oraz rozjazdów, czyli połączenia Olsztyna ze zmodernizowaną częścią magistrali kolejowych w Polsce.

Od decyzji konserwatora można złożyć odwołanie do ministra kultury. Nie wiadomo jeszcze, czy takie odwołanie zostanie złożone. Paweł Szczur z Forum Rozwoju Olsztyna boi się o to jak będzie wyglądał nowy dworzec.

Nie wiemy dokładnie, jaki jest budżet. Nie wiemy, na jakiej zasadzie wygląd dworca zostanie wybrany. Inwestor – zarówno PKP, jak i prywatny – twierdzi, że będzie ładnie. Tak naprawdę potem będzie mógł zrobić, co mu się podoba.

Na razie wiadomo jedynie, że część kolejowa dworca będzie mniejsza, niż obecnie. Kolejarze zapewniali przy tym konserwatora, że elementy dworca mogą zostać zachowane i przeniesione do nowego obiektu. Według zapowiedzi PKP, przebudowa ma się zacząć w przyszłym roku.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Dworzec autobusowy w Olsztynie

 

(APiedziewicz/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, Olsztyn, PKS, dworzec
Pożary traw na nasypach wywołują opóźnienia w kursowaniu pociągów

Duży pożar traw na nasypach kolejowych koło Działdowa. 15 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem w okolicach Turzy Wielkiej, Niestoi i Burkatu. Jeden z pociągów został...

Zamknij
RadioOlsztynTV