Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwie osoby ranne. Powalone drzewa i konary. Strażacy podsumowali skutki wichury, która przeszła nad Warmią i Mazurami

Dwie kobiety zostały ranne ,w tym jedna poważnie po tym, jak w Reszlu spadł na nie konar drzewa złamany przez silny wiatr.

Do groźnego wypadku doszło późnym popołudniem na ulicy Podmiejskiej. Potężna gałąź spadła na idące chodnikiem dwie kobiety w wieku 67 i 42 lat. Obie zostały poszkodowane. Po jedną z kobiet przyleciał śmigłowiec ratowniczy, który przewiózł ranną do szpitala w Olsztynie. Druga, lżej ranna, została przetransportowana do szpitala w Kętrzynie.

W Bęsi koło Biskupca drzewo spadło na przejeżdżający drogą opel astra. Kierowca jechał sam. Nic mu się nie stało, ale auto jest poważnie uszkodzone.

Warmińsko-mazurscy strażacy wyjeżdżali do późnego wieczora około 50 razy usuwając skutki podmuchów silnego wiatru. Najwięcej interwencji było w rejonie Ostródy, Kętrzyna i Olsztyna. W powiecie elbląskim, w Kępniewie, wiatr uszkodził dwa poszycia dachów budynków mieszkalnego i gospodarczego. Jednak nie są to duże szkody. Konary i przewrócone na jezdnię drzewa usuwano w Olsztynie z ulic Bałtyckiej, Leśnej i Alei Wojska Polskiego, a także w Dobrym Mieście, Łajsach, Praslitach i Lutrach.

Czy można przewidzieć, które drzewo może stanowić zagrożenie podczas wichury?

Zdaniem dendrologa dr Aldony Fenyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są symptomy, na podstawie których można to przewidzieć. To między innymi suche konary, wypróchnienia, czy obecność grzybów pasożytniczych rozkładających tkanki. Jej zdaniem, każde drzewo należy badać osobno, a na ogół wycinki spowodowane są interwencją mieszkańców.

Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie potwierdza, że większość sygnałów pochodzi od mieszkańców, którzy czują się zagrożeni. Wtedy ZDZiT wysyła w to miejsce inspektorów, którzy mają ocenić stan drzewa. Jeśli okaże się, że stwarza ono zagrożenie i wymaga usunięcia, urzędnicy składają odpowiedni wniosek do urzędu marszałkowskiego.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

Synoptycy przewidują, że wiatr na Warmii i Mazurach ucichnie około godziny 20.

Fot. fotolia.pl

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, drzewa, wiatr, wichura, konary, video
Epizody z uczniowskiego życia, czyli konkurs na etiudę filmową

Uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w konkursie na etiudę filmową. Temat konkursu brzmi: „Mój cyfrowy świat – epizody z uczniowskiego życia”. Organizuje go...

Zamknij
RadioOlsztynTV