Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwie kobiety skazano za sprzedaż pigułek poronnych

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. Fot. Ł. Sadlak

Na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat i karę grzywny sąd w Olsztynie skazał dwie kobiety, które pomogły kilkudziesięciu kobietom w Polsce dokonać aborcji.

Mieszkanki Kartuz i Olsztyna sprzedawały leki zapobiegające owrzodzeniu żołądka. Skutkiem ubocznym przyjmowania tych tabletek były poronienia – tłumaczy sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski:

Wiesława F. i Agnieszka B. przez 4 lata swojej działalności doprowadziły w sumie do ponad 50 poronień. Sprzedawały leki i telefonicznie udzielały rad kobietom przed i po przyjęciu tabletek. Żadna z nich nie ma wykształcenia medycznego. Sprawa wyszła na jaw w 2012 roku, kiedy tanletki kupiła 19-latka w zaawansowanej ciąży. Po ich zażyciu dziewczyna urodziła martwe dziecko i w stanie zagrażającym życiu trafiła do szpitala. Tam przyznała się, jakie leki zażyła i skąd je miała.

Obie oskarżone dobrowolnie poddały się karze. Wyrok nie jest prawomocny. Kobiety będą pod nadzorem kuratora i zapłacą grzywny. Z ustaleń prokuratury wynika, że Wiesława S. sprzedała leki wywołujące poronienie 27 osobom, a Agnieszka B. – 38 osobom, na czym zarobiły odpowiednio 21 tysięcy złotych i prawie 16 tysięcy złotych.

Zainteresowane aborcją dowiadywały się o możliwości kupienia leków z internetowych i prasowych ogłoszeń, które informowały o „przywracaniu cyklu menstruacyjnego”. Ciężarne za paczkę leków płaciły różne ceny, od kilkuset złotych do 2 i pół tysiąca złotych – zależało to od ich wieku i sytuacji materialnej. W aptece leki te kosztują około 500 złotych.

Kobiety, które kupowały leki, nie odpowiedzą za to przed sądem. Policja nie miała problemu z ustaleniem listy klientek obu pań, bo wszystko było zapisane w ich komputerach. (PAP/skra/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, leki, tabletki, aborcja
Pracownicy FS Favorit walczą o odszkodowania

Do sądu rejonowego w Szczytnie wpłynęły 52 pozwy pracowników przeciwko likwidowanej spółce FS Favorit Furniture, która produkuje w Szczytnie meble na eksport. Ludzie uważają, że pracodawca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV