Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Drobne przyjemności

Tom Hanks w filmie „Hologram dla króla”

Drobne przyjemności filmowe i książkowe, zacznę tradycyjnie, od filmowych, ich jest więcej, bo przyszła jesień i trwa wielki filmowy wyścig, gdzie nagrodą jest obecność widzów w kinach, pobrania streamingowe, zakup płyt DVD lub innych nośników z filmami.

Ważne są także wyroki różnych gremiów filmowych mędrców, które zbierają się pod koniec roku i wręczają nagrody twórcom najlepszych filmów. Więc jest o co się starać i zabiegać. Wracając do przyjemności, ostatnio obejrzałem nowy film Toma Tykwera „Hologram dla króla” z Tomem Hansem w roli głównej. Wielokrotnie podkreślałem, że lubię i cenię Hanksa, że świetnie wybiera scenariusze i filmy w których gra. Tym razem nie jestem tego pewien, otóż film jest bardzo prosty, wręcz banalny. Opowiada o spotkaniu kultur, euroamerykańskiej z arabską i o tym co z tego wynika. Najczęściej kłopoty i nieporozumienia, czasem ukojenie duszy.

W przypadku „Hologramu” właśnie o to chodzi. Film jest jak wspomniałem banalny ale ogląda się go dobrze a Arabia Saudyjska w której wylądował Samotny Amerykanin jest urokliwa jeśli lubi się niekończące pustynie, wielbłądy i palmy oraz wielkomiejski przepych. Ja chyba nie zaliczam siebie do zwolenników podobnych wrażeń. Druga przyjemność to nowa książka Marka Krajewskiego, mojego ulubionego polskiego pisarza kryminałów. Właśnie ukazała się jego nowa powieść, zatytułowana po prostu „Mock”, w powieści pisarz nareszcie wrócił do mojego ulubionego bohatera komisarza Eberharda Mocka i do Wrocławia początku XX wieku. Więc mamy tu wszystko co najlepsze u Krajewskiego, zagadkowe morderstwa, tajemnice dawnego Wrocławia, konsumpcję wspaniałego jadła, (to powieść dla smakoszy), mamy Masonów, związki pangermańskie i przeczucie nadchodzącej Wielkiej Wojny, która w powieści jest tuż za rogiem, bowiem akcja opowieści rozgrywa się wiosną 1913 roku. Czyli to już za chwilę zostanie zamordowany Arcyksiąże Ferdynand i zacznie się wielka europejska jatka. Nowa książka Krajewskiego nie należy do najweselszych ale czyta się ją znakomicie i już czekam na kolejną, czy jej akcja będzie rozgrywać się w trakcie Wielkiej Wojny? Tego nie wiemy ale liczymy na to.

Czy ktoś wreszcie sfilmuje Krajewskiego?

 

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

  • ZaległościZaległości Zaległości filmowe to moja specjalność, ciągle mi coś umyka albo nie mam czasu, albo […]
  • Wypożyczalnie płytWypożyczalnie płyt Z prawdziwym zdumieniem przyjąłem do wiadomości, że jedna z największych sieci […]
  • Dzikie GęsiDzikie Gęsi Dzikie Gęsi to romantyczny przydomek , Psów Wojny czyli po prostu najemników […]
  • Rock and rollRock and roll Mam bzika na punkcie muzyki rockowej. Już w kołysce tańczyłem twista, a w podstawówce […]
Więcej w film
Ambasador Wama Film Festival zaprosił do Olsztyna

Tożsamość – to hasło tegorocznej, trzeciej już edycji przeglądu Wama Film Festival, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Olsztynie. Najważniejszym założeniem festiwalu jest promowanie wartości...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV