Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dramat, dokument i postapo

Kadr z filmu Ikar.

Co w tym tygodniu warto zobaczyć? Tym razem w Do Zobaczenia kino domowe. Na DVD pojawiło się pokręcone „Zabójstwo świętego jelenia” Giorgosa Lanthimosa, które dogłębnie zlustrujemy. Do tego przejmujący oscarowy dokument Netflixa „Icarus”, który doskonale pasuje na przedmundialowe szaleństwo w Rosji i debiutujący na samej platformie intrygujący duński serial postapokaliptyczny „The Rain”.

Grecki reżyser Yorgos Lanthimos („Kieł”, „Lobster”) dokonał czegoś, na czym totalnie poległ Darren Aronofsky w koszmarnej „Mother!”. Nakręcił mądrą, brutalną i wielowarstwową przypowieść o zemście mitycznych bóstw. Oko za oko. Ząb za ząb? Więcej. To przypowieść o nie tylko o zemście, ale sprawiedliwości i ofierze zadośćuczynienia.

„Zabicie świętego jelenia” opiera się na micie o Agamemnonie, który rozwścieczył bogini Artemide. Musiał za to złożyć ofiarę z własnej córki Ifigeni. Agamemnon był wodzem Greków w wojnie trojańskiej. Sławnym i podziwianym człowiekiem, który musiał jednak ponieść konsekwencje własnych czynów. Musi z nimi zderzyć się podziwiany kardiochirurg Steven (Colin Farrell). Ma piękną żonę, również lekarkę, Annę (Nicole Kidman) i dwójkę dorastających dzieci (Raffey Cassidy, Sunny Suljic). W życiu rodziny pojawia się tajemniczy 16 latek Martin (Barry Keoghan). To syn jego zmarłego pacjenta. Pojawienie się chłopca w domu Stevena sprowadza na całą rodzinę klątwę. Zaczyna się od choroby najmłodszego synka.

– pisał o „Zabójstwie świętego jelenia” Łukasz Adamski.

Posłuchaj audycji Do Zobaczenia

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Szczygło
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV