Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dr Sikorski z nagrodą Krasickiego. „Rozwiązuje najpoważniejsze zagadki historyczne”

Doktor nauk historycznych Jerzy Sikorski został uhonorowany nagrodą im. biskupa Ignacego Krasickiego. Jest ona przyznawana od 1989 roku osobom związanym z Warmią i Mazurami za znaczące dzieło i całokształt działań.

Uroczystość odbyła się w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku. Jak podkreślał Robert Szaj, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus, który podczas uroczystości wygłosił laudację, to najwybitniejszy regionalny badacz Mikołaja Kopernika.

Jerzy Sikorski swoimi pracami naukowymi, a przede wszystkim wskazaniem miejsca pochówku Mikołaja Kopernika, co zostało potwierdzone badaniami archeologicznymi i odnalezieniem szczątków wielkiego polskiego astronoma, pokazał, że jest naukowcem, który swoją dociekliwością i żarliwością umysłu potrafi rozwiązać najpoważniejsze zagadki związane z naszą historią.

00:00 / 00:00

Jerzy Sikorski podczas odbierania nagrody im. biskupa Krasickiego podkreślał, że czuje się zaszczycony.

Wielu moich znakomitych poprzedników świadczy o tym, że nie jest to byle jaka nagroda. Miło jest jeżeli człowiek, który właściwie ma za sobą życie, może coś takiego podsumować co jest w jego dorobku i temu to ma służyć.

00:00 / 00:00

Badania doktora Jerzego Sikorskiego doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika we Fromborku. Frombork był pierwszym miejscem pracy przyszłego naukowca, który w 1960 roku ukończył studia historyczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po ukończeniu studiów Jerzy Sikorski pracował w Zarządzie Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie, potem kierował Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim. Następnie był pracownikiem, a potem dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W latach 80. ubiegłego wieku kierował Muzeum Warmii i Mazur.

 

Autor: J. Golon
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w naukowiec, nagroda im. Biskupa Ignacego Krasickiego, Robert Szaj, Fundacja Nicolaus Copernicus, Jerzy Sikorski
Wystawa o Mikołaju Koperniku przed ważną rocznicą dotyczącą naukowca

W przyszłym roku mija 500 rocznica wydania traktatu Mikołaja Kopernika "O szacunku monety". Z tej okazji Fundacja Nicolaus Copernicus zorganizowała wystawę poświęconą pracom ekonomicznym Mikołaja Kopernika....

Zamknij
RadioOlsztynTV